Uroczyście otwarty został pierwszy ośrodek kuratorski działający na terenie sądów okręgu ostrołęckiego. W uroczystości w Ostrołęce wziął udział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Do ośrodka kuratorskiego kierowani są nieletni na podstawie orzeczeń sądowych, którzy wykazują symptomy demoralizacji lub dopuścili się czynu karalnego. Przygotowywane dla nieletnich zajęcia polegają na organizowaniu czasu wolnego, nawiązywaniu współpracy ze środowiskiem, prowadzeniu terapii czy udzielaniu pomocy w usuwaniu zaniedbań wychowawczych i edukacyjnych. W poniedziałek 19 czerwca taki ośrodek uroczyście otwarto przy Sądzie Rejonowym w Ostrołęce.
W uroczystości wzięli udział, oprócz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości na czele z prezesami sądów i szefami lokalnych jednostek prokuratury, kuratorami oraz komendantem miejskim policji, także wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz poseł Anna Siarkowska.
W ubiegłym roku, jak mówił prezes Sądu Rejonowego w Ostrołęce Waldemar Ustaszewski, pomysł powołania ośrodka kuratorskiego przy sądzie powrócił i nabrał realnych kształtów. - Zgłębiłem temat, przeprowadziłem rozmowy z sędziami rodzinnymi i kuratorami. Doszedłem do wniosku, że katalog oddziaływania na nieletnich poprzez ośrodek kuratorski jest bardzo szeroki. To oddziaływania przez kuratorów, ale i specjalistów z innych dziedzin - mówił prezes Ustaszewski.
Ośrodek oferuje młodym ludzim, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie m.in. pomoc w nauce, nawet przez korepetycje, zajęcia rekreacyjne, sportowe czy kulturalne. Kierownikiem ośrodka kuratorskiego w Ostrołęce jest Sebastian Kaliszewski. Pierwsi wychowankowie do ostrołęckiego ośrodka trafili w marcu 2023 r., ośrodek przyjmuje dzieci z terenu Miasta Ostrołęki. Będzie jednak rozważane rozszerzenie działalności także o dzieci z powiatu ostrołęckiego.
- W sposób szczególny chcę podziękować panu ministrowi Michałowi Wosiowi, bo to dzięki wsparciu ministerstwa sprawiedliwości w kwocie ponad 200 tys. zł mogliśmy przystosować pomieszczenia i wyposażyć ośrodek - mówił prezes Sądu Rejonowego w Ostrołęce Waldemar Ustaszewski. Do ośrodka trafia młodzież, która wymaga kompleksowej pracy wychowawczej, a kuratorzy często wykonują pracę od podstaw, ucząc młodzież podstawowych zasad współżycia społecznego.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, oprócz wspomnienia reform, jakie przeprowadzono w kwestii wsparcia resocjalizacji nieletnich, wspomniał, że w ośrodkach kuratorskich młodzież podlega często nie tyle resocjalizacji, co w wielu przypadkach socjalizacji: gdyż dotychczas nie mieli żadnych właściwych wzorców.
- Ośrodek kuratorski służy wsparciem, ale służy wsparciem przede wszystkim rodzinie. Współpracując z rodziną, czasami nieletni jest w tym miejscu, oderwany od złych wzorców, niekoniecznie najlepszych dla niego. W takim ośrodku jest praca nie tylko z nieletnim, ale często z całą jego rodziną - powiedział Woś. O kuratorach mówił: to nie tylko zawód, ale pasja. "Poświęcają oni dużo więcej niż ustawowe obowiązki" - dodał.
Starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł wręczył ośrodkowi piękną kurpiowską wycinankę, natomiast później wstęgę na otwarcie ośrodka przecięli prezesi sądów: Waldemar Ustaszewski (Sąd Rejonowy w Ostrołęce), Jarosław Tekliński (Sąd Okręgowy w Ostrołęce) i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Na koniec, uczestnicy uroczystości zwiedzili ośrodek i - jak wskazywali - "można poczuć się tam jak w domu".