Zapadł prawomocny wyrok w sprawie prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika i wiceprezydent Anny Gocłowskiej. Sąd Okręgowy w Ostrołęce utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji, co oznacza, że ostrołęccy włodarze już prawomocnie są niewinni.
Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiedli prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i wiceprezydent miasta Anna Gocłowska. Prokuratura oskarżała ich o niedopełnienie obowiązków w sprawie rezygnacji dyrektorów dwóch placówek oświatowych. W ocenie śledczych, prezydent po rezygnacji dyrektorów nie odwołał ich ze wskazanych stanowisk i nie określił warunków pracy i wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. Z kolei wiceprezydent oskarżono o to, że nie podjęła czynności prowadzących do prawidłowego wykonania przez prezydenta miasta jego obowiązków służbowych. Działanie, jak wskazywali prokuratorzy, miało na celu "osiągnięcie przez Miasto Ostrołęka korzyści majątkowej w łącznej kwocie 12 tys. zł".
Sąd pierwszej instancji uniewinnił Łukasza Kulika i Annę Gocłowską, stwierdzając, że "naruszenie jakichś przepisów, a już na pewno rodzących odpowiedzialność karną, nie nastąpiło i zdaniem sądu nie ma tutaj możliwości przypisania oskarżonym zarzucanych im czynów, ich zachowania nie wypełniają znamion przestępstw".
Prokurator, oskarżycielka posiłkowa oraz pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej złożyli apelacje w tej sprawie. Na rozprawie, która odbyła się tydzień temu oskarżyciel publiczny skupił się na... sędzi, która wydawała wyrok w Sądzie Rejonowym. Wskazywał, że w tej sprawie nie złożyła wniosku o wyłączenie z rozpatrywania, choć w innej sprawie - w której oskarżycielka posiłkowa występowała jako strona - taki wniosek został złożony w związku z osobistą znajomością z mężem kobiety, byłym prokuratorem. Zdanie prokuratora podzielał pełnomocnik oskarżycielki, adwokat Bartosz Pawelczyk. Te strony procesu w apelacji wnosiły o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Z kolei obrońca prezydenta i wiceprezydent, adwokat Przemysław Kowalski, wnosił o utrzymanie w mocy wyroku uniewinniającego. Wskazywał, że gdyby sędzia orzekająca w Sądzie Rejonowym miała wątpliwości co do bezstronności, to złożyłaby wniosek o wyłączenie ze sprawy, a oskarżyciel nie wskazał, na czym miałby polegać nierzetelny proces w pierwszej instancji.
Proces oświatowy władz Ostrołęki. Prawomocny wyrok
6 czerwca 2023 r. trzysobowy skład sędziowski, któremu przewodniczył sędzia Ryszard Warda (w składzie byli też sędziowie Magdalena Dąbrowska i Artur Bobiński), ogłosił prawomocny wyrok.
- Zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy - usłyszeliśmy na sali sądowej. Oznacza to, że prezydent Łukasz Kulik i wiceprezydent Anna Gocłowska są prawomocnie niewinni.
Jak Sąd Okręgowy uzasadniał taki wyrok? Przeczytacie o tym tutaj.