Nowe przepisy dotyczące e-skierowań poprawiły sytuację na ostrołęckim SOR, odciążając lekarzy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", która przyjrzała się aktualnej sytuacji w służbie zdrowia.
Z dniem 4 stycznia 2023 r. została zablokowana możliwości wystawiania e-skierowań do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i szpitalnych izb przyjęć (IP).
- Dostępność takiej funkcjonalności nie miała uzasadnienia medycznego ani systemowego, mając na uwadze, iż udzielenie świadczeń w SOR/ IP pacjentom znajdującym się w stanach uzasadniających udzielenia takich świadczeń nie wymaga skierowania, a obowiązujące przepisy nie przewidują także żadnych preferencji dla osób ze skierowaniami przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń pacjentom udającym się do SOR/ IP - argumentował resort zdrowia.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce odczuł poprawę po wprowadzeniu nowych zasad.
- Pacjenci, którzy trafiali ze skierowaniem na SOR, zgłaszają się obecnie ze skierowaniem do innych oddziałów. Co w przypadku naszego szpitala, ze względu na organizację pracy, odciąża lekarzy SOR w godzinach 8–16 w dni robocze - mówi "DGP" Robert Kogut, specjalista medycyny ratunkowej, neurolog.
"Dziennik Gazeta Prawna" pisze:
Dodaje, że zanim zniesiono skierowania na SOR, placówka starała się zmniejszyć kolejki na własną rękę. W tym celu wprowadziła dodatkowy dyżur lekarski na tym oddziale ratunkowym.
SOR nie zastępuje lekarza POZ
Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Idź na SOR, jeśli:
- doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. zranienie, złamanie)
- nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz problemy z krążeniem
- przychodnia nie może udzielić Ci pomocy, a Twój stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.
SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Na SOR nie idziesz w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzisz po receptę na leki lub skierowanie na badania.