2023-01-25T12:28:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"DGP": Sytuacja na ostrołęckim SOR poprawiła się

REKLAMA
zdjecie 208
zdjecie 208
REKLAMA
2
1
11

Nowe przepisy dotyczące e-skierowań poprawiły sytuację na ostrołęckim SOR, odciążając lekarzy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", która przyjrzała się aktualnej sytuacji w służbie zdrowia.

Z dniem 4 stycznia 2023 r. została zablokowana możliwości wystawiania e-skierowań do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i szpitalnych izb przyjęć (IP).

- Dostępność takiej funkcjonalności nie miała uzasadnienia medycznego ani systemowego, mając na uwadze, iż udzielenie świadczeń w SOR/ IP pacjentom znajdującym się w stanach uzasadniających udzielenia takich świadczeń nie wymaga skierowania, a obowiązujące przepisy nie przewidują także żadnych preferencji dla osób ze skierowaniami przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń pacjentom udającym się do SOR/ IP - argumentował resort zdrowia.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce odczuł poprawę po wprowadzeniu nowych zasad.

- Pacjenci, którzy trafiali ze skierowaniem na SOR, zgłaszają się obecnie ze skierowaniem do innych oddziałów. Co w przypadku naszego szpitala, ze względu na organizację pracy, odciąża lekarzy SOR w godzinach 8–16 w dni robocze - mówi "DGP" Robert Kogut, specjalista medycyny ratunkowej, neurolog.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze:

Dodaje, że zanim zniesiono skierowania na SOR, placówka starała się zmniejszyć kolejki na własną rękę. W tym celu wprowadziła dodatkowy dyżur lekarski na tym oddziale ratunkowym.

SOR nie zastępuje lekarza POZ

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Idź na SOR, jeśli:

  • doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. zranienie, złamanie)
  • nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz problemy z krążeniem
  • przychodnia nie może udzielić Ci pomocy, a Twój stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.

SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Na SOR nie idziesz w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzisz po receptę na leki lub skierowanie na badania.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×