Rodzina to nie tylko kobieta, mężczyzna i dzieci, ale też dwie kobiety lub dwóch mężczyzn wychowujących wspólnie dziecko? Takie wątpliwości w uzasadnieniu jednego z wyroków rozwiewa ostrołęcki sąd. Napisano tam, że "nastąpiła rotacja tradycyjnych ról społecznych".
W ostrołęckim sądzie zapadł wyrok w głośnej sprawie "samorząd kontra Atlas Nienawiści". Powiat przasnyski pozwał aktywistów, którzy założyli "Atlas", domagając się m.in. przeprosin za to, że został w nim umieszczony po przyjęciu Samorządowej Karty Rodzin. Pozew samorządu został oddalony. Od początku wiadomo było, że wyrok, jakikolwiek by nie był, wzbudzi sporo emocji. Sprawa dotyczyła bowiem kwestii ideologicznych.
Aktywiści Atlasu Nienawiści mogą się cieszyć, niezadowolony jest za to powiat oraz pomagające mu Ordo Iuris. Padają hasła o "ideologicznym wyroku" oraz zapowiedź apelacji.
Co na to strona zwycięska w pierwszej instancji? Adwokat Karolina Gierdal, która pomagała aktywistom Atlasu Nienawiści, zamieściła na Twitterze fragment uzasadnienia wyroku wydanego przez sędzię Grażynę Szymańską-Pasek z Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Odnosi się on do pojęcia rodziny.
- Tymczasem w Konstytucji jedynie pojęcie małżeństwa (w art. 18) zdefiniowane zostało jako związek kobiety i mężczyzny. Takiej definicji nie sformułowano w odniesieniu do pojęcia „rodzina", które ewoluuje. Zmiany, jakie stale zachodzą w postrzeganiu rodziny, są bardzo intensywne. Nie można nie dostrzec, że w wyniku rozwoju kulturowego, zmienił się niemal każdy obszar życia człowieka. Nastąpiła rotacja tradycyjnych ról społecznych. Przeobrażeniu uległ charakter związków międzyludzkich. Obok standardowej rodziny, której podstawą jest małżeństwo kobiety i mężczyzny, równolegle istnieją także gospodarstwa domowe, w których tylko jeden rodzic wychowuje dziecko, opiekunowie pozostają w relacjach niesformalizowanych, dziecko wychowywane jest przez matkę i jej partnerkę, czy przez ojca i jego partnera. Pojęcie rodziny w taki sposób, a więc szeroki, ujęte jest choćby w ustawie o pomocy społecznej (art. 6 pkt 14 ustawy). Rodzinę stanowią osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące - napisano w uzasadnieniu wyroku.
Jeden z moich ulubionych fragmentów uzasadnienia wyroku SO w Ostrołęce w sprawie samorządu obrażonego przez umieszczenie go w @AtlasNienawisci w związku z ordoiurisową Kartą: dziecko wychowywane przez matkę i jej partnerkę, czy ojca i jego partnera. pic.twitter.com/QSfyngX5b4
— Karolina Gierdal (@Gierdka) January 26, 2022