eOstroleka.pl
Ostrołęka,

LGBT w Ostrołęce? "Widzę bardziej obojętność, niż jakieś nastawienie anty"

REKLAMA
zdjecie 5509
REKLAMA

W ostrołęckim Sądzie Okręgowym ruszył proces, jaki powiat przasnyski wytoczył aktywistom tzw. Atlasu Nienawiści. Rozprawa wzbudziła spore zainteresowanie - do Ostrołęki przyjechał m.in. serwis oko.press. W transmisji na żywo pytano jednego z mieszkańców Ostrołęki, czy widział na ulicach miasta kogoś z tęczową flagą.

Atlas Nienawiści to strona internetowa, która została stworzona przez cztery osoby. Zawiera ona dane dotyczące uchwał, które przyjmowane były przez samorządy, a które rzekomo mają uderzać w społeczność LGBT w Polsce. Przykładowo: mogą być to uchwały sprzeciwiające się ideologii LGBT, jak również Samorządowa Karta Praw Rodzin. Właśnie ta ostatnia uchwała została w 2019 roku przyjęta jednogłośnie przez radnych powiatu przasnyskiego. Aktywiści umieścili ten powiat na mapie, a władze samorządowe nie zamierzały tolerować takiego stanu rzeczy. Z pomocą przyszła organizacja Ordo Iuris, która zapewniła powiatowi pomoc prawną.

Powiat Przasnyski żąda od autorów „Atlasu Nienawiści” w szczególności przeprosin, wygłoszenia ich na konferencjach prasowych zorganizowanych zarówno w Polsce i przed budynkiem Parlamentu Europejskiego oraz zapłaty 20000 zł na wskazany cel społeczny. Adwokat Paweł Szafraniec, który reprezentuje powiat, powiedział nam, że przyjęta przez samorząd uchwała nie odnosi się w żaden sposób do mniejszości seksualnych.

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce odbyła się pierwsza rozprawa w procesie, który aktywistom wytoczyli przedstawiciele powiatu przasnyskiego. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie.

Bardziej obojętność, niż anty

Proces wzbudził duże zainteresowanie mediów. Na żywo z Ostrołęki nadawał serwis oko.press.

"Czy czuć naprawdę to, że tutaj wokół jest ta strefa bez LGBT?" - zapytał dziennikarz oko.press mężczyznę, który przyglądał się rozprawie. - Powiat ostrołęcki tego nie przyjął, jak pan wie, nie przyjęła też żadna gmina z tego powiatu. Mimo, że jest tu środowisko konserwatywne, jakoś się udało wybronić przed tego typu uchwałami - odparł rozmówca tego serwisu.

Kolejne pytanie brzmiało: czy wydział pan tutaj na ulicach swojego miasta z tęczową flagą? - pytał dziennikarz.

Widzę bardziej obojętność, niż jakieś nastawienie anty. Elementów anty-wolnościowych, w kategoriach związanych z orientacją seksualną, nie zaobserwowałem, ale jakiegoś zainteresowania również, czyli generalnie nie jest źle

- odpowiedział mężczyzna.

Cała transmisja oko.press z Ostrołęki:


Kwestia LGBT w procesie powiatu przasnyskiego z aktywistami powróci do Ostrołęki już 8 października. To właśnie wtedy sąd wyznaczył termin dalszego ciągu procesu.

Więcej o: LGBT, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×