eOstroleka.pl
Ostrołęka, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Czy w Ostrołęce powstanie kilkupiętrowa galeria handlowa?

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Czy w Ostrołęce powstanie kilkupiętrowa galeria handlowa? Umożliwi to przygotowywany obecnie przez władze miasta projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Ostrołęki. Miejsce, gdzie taki obiekt mógłby powstać znajduje się na gęsto zabudowanym osiedlu z blokami  i domami jednorodzinnymi – alarmują mieszkańcy.

Samorząd miasta na czele z prezydentem Łukaszem Kulikiem przygotował projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Ostrołęki. Jest to wielostronicowy dokument, na podstawie którego przygotowywane są późniejsze zmiany w miejscowym planie zagospodarowania. Z pewnym wyprzedzeniem określa się w nim, co będzie mogło lub może funkcjonować w danym obszarze miasta. To m.in. studium uwarunkowań i miejscowy plan zagospodarowania są często dokumentami, które prywatni inwestorzy analizują jako pierwsze przy planowaniu własnych, dużych i opiewających na wiele milionów inwestycje np. budowa osiedla mieszkaniowego, zakładu produkcyjnego czy choćby wspomnianej już we wstępie galerii handlowej. To, czy w danym sektorze miasta może powstać taki budynek jak np. wielkopowierzchniowy obiekt handlowo-usługowy określa właśnie miejscowy plan zagospodarowania.

Obecnie samorząd miasta proceduje zaktualizowany przez prezydenta i podległych mu urzędników projekt studium. Procedura uchwalania studium, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przewiduje udział społeczeństwa w jego przygotowaniu m.in. poprzez wyłożenie projektu dokumentu do publicznego wglądu i dyskusję publiczną oraz zbieranie uwag - ten etap nastąpi już niebawem i zostanie ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, na słupach ogłoszeniowych oraz na lokalnych portalach internetowych. Konsultacje społeczne projektu studium ruszyły 18 maja. Mieszkańcy mogli zapoznać się z tym dokumentem i zgłaszać swoje uwagi.

Grupa mieszkańców osiedla Centrum zauważyła, że wśród proponowanych zmian jest jedna, która umożliwi powstanie na tym właśnie osiedlu wielokondygnacyjnej galerii handlowej o powierzchni powyżej 2 000 m2.

Kierunek zmian w planie zagospodarowania przestrzennego daje zielone światło do rozbudowy istniejącego marketu E.Leclerc i powiększenia go do 25 metrów wysokości i czterech kondygnacji. Myślę, że jeśli tego rodzaju obiekt miałby powstać w naszym sąsiedztwie, tuż pod naszymi oknami, to powinniśmy zostać o tym poinformowani.

- informuje jeden z naszych Czytelników.

Obszar, w którym zaplanowano zmiany oznaczony jest symbolem „UC”. Dopuszcza się w nim zabudowę usługową – obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 000 m2. Zgodnie z proponowanymi zmianami w obszarze tym będą mogły powstawać obiekty o wysokości zabudowy do 25 metrów i maksymalnie 4 kondygnacjach.

O komentarz w tej sprawie i wyjaśnienie kwestii poprosiliśmy miejskich urzędników odpowiedzialnych za projekt konsultowanego studium.

Budynek handlowy, o którym mowa w zapytaniu, powstał w roku 2000 jako budynek o powierzchni sprzedaży ok. 2500 m2. Obowiązek określania w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszarów, na których mogą być sytuowane obiekty handlowe powyżej 2000 m2 powstał w 2015 roku, czyli po wejściu w życie zarówno obecnie obowiązującego studium, jak i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu "Śródmieście Płn - Goworowska", obejmującego swymi ustaleniami wskazany teren. Procedowany obecnie projekt studium  miasta Ostrołęki sankcjonuje więc przede wszystkim stan faktyczny, ustalając dla danego obszaru przeznaczenie "Tereny zabudowy usług handlu o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2", oznaczone na załączniku graficznym ,,Kierunki zagospodarowania przestrzennego” symbolem UC. Rozwiązanie to jest jednocześnie zgodne z wnioskiem inwestora złożonym na etapie przystąpienia do sporządzania dokumentu. Miasto nie zna konkretnych zamierzeń inwestycyjnych co do wskazanego obszaru. Dla tego rodzaju terenów rzeczywiście przewiduje się wysokość zabudowy do 25 m i o liczbie kondygnacji nadziemnych nie wyższej niż 4. Należy jednak mieć na względzie, że studium nie jest aktem prawa miejscowego, a jedynie wytyczną dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Podane wskaźniki to wartości maksymalne dla wszystkich terenów oznaczonych w projekcie studium symbolem UC, konkretne rozwiązania zaś będą ustalane dopiero na etapie tworzenia/zmian miejscowych planów. Na chwilę obecną zatem nie są przesądzone szczegółowe parametry dotyczące budynków  potencjalnie powstających w przyszłości na tego rodzaju obszarach. Do czasu zmiany miejscowych planów obowiązują dotychczasowe ustalenia w tym względzie.

- wyjaśnia Marta Głosek, dyrektor Wydziału Planowania i Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta w Ostrołęce.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×