Mimo zapowiedzi dynamicznego rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, inwestycja w Ostrołęce napotyka na kolejne przeszkody. Jak poinformował Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych dotyczącej budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w tym mieście zostało ponownie przedłużone.
Cała inwstycja polega na budowie i eksploatacji obiektu energetyki jądrowej w postaci elektrowni jądrowej, planowanej do zbudowania w technologii reaktorów wodnych wrzących typu BWRX-300 o mocy do 1300 MWe. Mały reaktor jądrowy BWRX-300 ma zostać wybudowany na działce o powierzchni ok. 70 ha przy ul. Krańcowej. Planowana jest również budowa i eksploatacja niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elektrowni jądrowej obiektów o charakterze pomocniczym.
Mimo, że inwestycja w Ostrołęce miała być jednym z kluczowych elementów polskiej strategii energetycznej, procedury się przeciągają.
To już trzeci raz!
Generalny Dyrketor Ochrony Środowiska poinformwował pod koniec września, że postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia budowy i eksploatacji małej modułowej elektrowni jądrowej w Ostrołęce nie mogło być zakończone w wyznaczonym terminie.
- Przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy - podano.
Nowy termin załatwienia sprawy wyznaczono na 25 listopada 2024 r. Co ciekawe, tego typu "zwłokę" ogłoszono już... po raz trzeci.