Mimo licznych działań podejmowanych na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej, problem ten wciąż dotyka wielu rodzin w Ostrołęce. Statystyki pokazują, że skala zjawiska jest wciąż alarmująca.
Przemoc domowa największym problemem
W 2023 roku z pomocy specjalistów Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce skorzystało 706 osób. Najwięcej, bo aż 289 interwencji dotyczyło przemocy w rodzinie, z czego najwięcej - przemocy psychicznej (172), a 132 - przemocy fizycznej. W grę wchodziła też niestety przemoc ekonomiczna, seksualna, a także wyrzucanie z domu. 88 osobom OIK udzielił pomocy w związku z alkoholizmem, a 64 - w związku ze współuzależnieniem. W stosunku do 22 osób pomoc udzielana była w związku z innym uzależnieniem.
W obliczu trudnych życiowych sytuacji, takich jak utrata bliskiej osoby czy nasilanie myśli samobójczych, wiele osób potrzebuje natychmiastowego wsparcia. W takich momentach niezwykle istotna jest profesjonalna pomoc. 15 osobom w Ostrołęce udzielano pomocy w związku z utratą bliskiej osoby, a 16 - w związku z myślami samobójczymi.
Konflikty i problemy wychowawcze - w tych przypadkach również interweniował OIK. W przypadku konfliktów udzielano pomocy 78 osobom, a problemów wychowawczych - 61 osobom. W związku z bezdomnością udzielono pomocy w stosunku do trzech osób, a w związku z trudnościami w funkcjonowaniu w życiu codziennym - 115.
Pomocy szukały również osoby, które miały trudności z radzeniem sobie z agresją (75 osób). Problemy natury prawnej i administracyjnej wymagały pomocy 171 osób. Do tego 234 osoby zgłosiły "pozostałe problemy".
W OIK udzielano też porad prawnych. Na 53 spotkaniach z adwokatem z pomocy skorzystało 45 rodzin. Z kolei konsultant prawny, który pomagał m.in. w redagowaniu pism do sądów, obsłużył na 516 spotkaniach aż 122 rodziny. Mieszkańcy Ostrołęki mogli też korzystać z poradnictwa pedagogicznego, psychologicznego, psychiatrycznego czy terapeuty od uzależnień. Była też grupa samopomocy dla osób współuzależnionych.
Niebieska Karta - procedura
Choć temat przemocy domowej coraz częściej pojawia się w mediach i dyskusjach publicznych, skala tego zjawiska nadal jest alarmująca. Ostrołęka, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, boryka się z problemem przemocy w rodzinie. Najnowsze statystyki pokazują, że przemoc domowa w Ostrołęce wciąż jest obecna.
Przez wiele lat przemoc domowa była tematem tabu, o którym nie mówiło się głośno. Ofiary często obawiały się zgłoszenia przemocy, ze względu na strach przed dalszymi represjami ze strony sprawcy, a także stygmatyzację społeczną. A przecież Przemoc domowa ma długofalowe skutki psychologiczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, co może prowadzić do problemów emocjonalnych i zaburzeń psychicznych.
Jak jest w Ostrołęce? W 2023 roku w mieście wszczęto 91 procedur Niebieskiej Karty, z czego 76 założyła policja. Procedura była wszczynana dwukrotnie w przypadku 26 rodzin, zaś w 47 przypadkach kontynuowana z lat ubiegłych. Łącznie w 2023 r. prowadzono 138 procedur Niebieskiej Karty.
Osoby stosujące przemoc w rodzinie ponosiły konsekwencje. Aż 53 osoby otrzymały nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania; 36 osób podejrzanych o stosowanie pomocy wyprowadziło się z domu, a wobec dwóch osób sąd orzekł eksmisję. W trzech przypadkach sąd skierował osobę stosującą przemoc na leczenie odwykowe. Cztery osoby osadzono w zakładzie karnym.
W 2023 r. zamknięto 73 Niebieskie Karty, najczęściej z powodu ustania przemocy - w 47 przypadkach. To daje pewną nadzieję na przyszłość.
Gdzie szukać pomocy? W Ostrołęce działa specjalny telefon interwencyjny - 506 029 478. Osoby wymagające schronienia mogą (za pośrednictwem wymienionych instytucji lub kontaktując się bezpośrednio bądź telefonicznie z Ośrodkiem) skorzystać z zakwaterowania w OIK. W 2023 roku pracownicy etatowi podczas swoich dyżurów 11 razy udzielali pomocy i wsparcia telefonicznego lub spotykali się z potrzebującymi w siedzibie OIK.