eOstroleka.pl
Polska,

Sędzia Piekarska-Drążek przeniesiona. Spór w wymiarze sprawiedliwości

REKLAMA
zdjecie 608
REKLAMA

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek, która przez wiele lat orzekała w ostrołęckich sądach, została przeniesiona z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Za sędzią Piekarską-Drążek wstawiają się inni sędziowie, ale władze Sądu twierdzą, że taka decyzja była konieczna.

Marzanna Piekarska-Drążek należy do sędziów, którzy krytycznie podchodzą do rządowych zmian lub prób zmian w wymiarze sprawiedliwości. Aktywnie występuje na demonstracjach w obronie sędziów, bywała także na protestach w Ostrołęce, z którą przez lata była przecież związana, orzekając m.in. w Sądzie Okręgowym w latach 2004-2011.

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek nie chciała w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie orzekać z sędziami powołanymi przez nową KRS. W grudniu 2021 r. uchyliła też wyrok, który w sądzie niższej instancji wydała sędzia powołana właśnie w taki sposób. To sprawiło, że zawieszono ją i wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne.

Jak się ostatnio okazało, sędzię Piekarską-Drążek przeniesiono z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Nie trzeba być prawnikiem, by wiedzieć, że to zupełnie inny zakres działań.

Niektórzy sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie we wspólnym oświadczeniu wyrazili "stanowczy sprzeciw" wobec przeniesienia orzekającej w nim sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Pisali o "niezrozumiałych i całkowicie niesłusznych działaniach podejmowanych przez nowe kierownictwo".

Wspomniane kierownictwo Sądu wydało oświadczenie ws. sędzi Piekarskiej-Drążek.

- Przyczyną przeniesienia Pani sędzi Marzanny Piekarskiej – Drążek nie była treść orzeczeń wydawanych w składach orzekających z jej udziałem. Przyczyną przeniesienia była odmowa podejmowania przez Panią sędzię czynności orzeczniczych w składach z udziałem sędziów powołanych z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) w kształcie ustrojowym, w jakim KRS funkcjonuje od marca 2018 roku - poinformowali Prezes oraz Wiceprezesi Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

W ocenie szefostwa Sądu, "oczekiwania Pani sędzi co do wykonywania czynności orzeczniczych w składzie z udziałem (a raczej - bez udziału) określonych sędziów nie mogły zostać zrealizowane w II Wydziale Karnym, bez uszczerbku dla obowiązujących zasad przydziału spraw. W III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zagadnienie nie pojawia się, wobec orzekania w składach jednoosobowych".

Sama sędzia Piekarska-Drążek w rozmowie z RMF FM poinformowała, że odebrano jej blisko 80 spraw, w tym 44 apelacyjne. "Można karać sędziego i ja jestem na to przygotowana. Ale jak można było ukarać też strony postępowania?"- mówiła, dodając: "Nas po prostu wyrzucono z pracy - jedną zabrano, a drugiej nie potrafimy wykonać. To jest wyrzucanie sędziów tylnymi drzwiami".

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×