eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka C zasilana gazem z Litwy? PKN Orlen i litewski minister energii potwierdzają

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Elektrownia Ostrołęka C będzie zasilana gazem ziemnym z terminalu LNG Kłajpeda na Litwie. Wcześniej pojawiające się w tej sprawie informacje potwierdza litewski minister energii PKN Orlen, który po przejęciu Grupy Energa stał się inwestorem ostrołęckiej elektrowni.

 Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz, który pochodzić będzie nie, jak początkowo spekulowano – z Rosji, ale z litewskiej Kłajpedy.

 W grudniu 2020 roku Jarosław Dybowski, dyrektor ds. energetyki w PKN Orlen, mówił, podczas sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, że koncern planuje podłączenie nowego bloku Elektrowni C w Ostrołęce do gazociągu Polska-Litwa.

 - Nie planujemy podłączenia nowego bloku gazowego do Gazociągu Jamalskiego, a do GIPL (Gazociąg Polska – Litwa – przyp. red.). Mamy już potwierdzenie od Gaz-Systemu (operatora sieci przęsłowej gazu – przyp. red.), że jest to technicznie możliwe

 – mówił wtedy dyrektor Dybowski. 

Nowy blok gazowy ma mieć moc ok. 700-750 MW i powstać ma w okresie 3 – 4 lat. Informacje o pochodzeniu gazu dla ostrołęckiej elektrowni doprecyzował dyrektor Departamentu Nadzoru z Ministerstwa Aktywów Państwowych Marcin Izdebski. Mówił on wówczas, że gaz dla Ostrołęki popłynie z terminalu LNG na Litwie z FSRU w Kłajpedzie, a dalej do Polski gazociągami, czyli gazociągiem Polska – Litwa.

 Informacje te potwierdził również litewski minister energii Dainius Kreivys na jednym z ostatnich posiedzeń komisji litewskiego parlamentu.

 - Według planów elektrownia w Ostrołęce będzie kupować gaz przez terminal w Kłajpedzie. To pozwoli na wykorzystanie jednej trzeciej jego możliwości

- powiedział litewski minister.

 Terminal LNG na Litwie działający od 2014 roku obniżył udział w rynku rosyjskiego Gazpromu na Litwie i Finlandii. Rosyjski Gazprom utracił w 2020 roku jedną trzecią udziału w fińskim rynku gazu po tym jak gaz z tego terminalu dociera także na fiński rynek. Przepustowość tego obiektu wynosi 4 mld m sześc. gazu rocznie. Gaz za pośrednictwem nowego gazociągu Polska -Litwa będzie dostarczać PGNiG, za pośrednictwem zakontraktowanych dostaw LNG do litewskiego terminalu. W grudniu PKN Orlen podpisał umowy z PGNiG na współpracę przy budowie 750-megawatowej elektrowni gazowej do końca 2024 roku. PGNiG obejmie 49 procent udziałów w projekcie. PKN Orlen wydłużył wówczas umowę z PGNiG do 2027 roku, dotyczącą dostaw gazu zimnego dla tegoż koncernu – informuje BiznesAlert,pl

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×