Dziś podpisane zostały porozumienia dotyczące budowy elektrowni w Ostrołęce. Na ich mocy dokonane zostanie m.in. ostateczne rozliczenie wszystkich kosztów związanych z projektem węglowym. Z dalszego zaangażowania w budowę elektrowni (tym razem gazowej) zrezygnowała spółka Enea.
Ostrołęka C
Budowa węglowej elektrowni Ostrołęka C została wstrzymana w lutym tego roku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował o gotowości do inwestowania spółki w elektrownię, pod warunkiem, że będzie to elektrownia gazowa. PKN Orlen oficjalnie wyraził wolę uczestniczenia w inwestycji i weźmie udział jej finansowaniu.
Na porzątku września PKN ORLEN i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęły analizę możliwości realizacji wspólnych inwestycji w energetykę gazową i biogaz. Zarządy obu spółek podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej współpracy przy budowie bloku parowo-gazowego w Ostrołęce oraz rozwoju biogazowni.
Porozumienie i rezgnacja Enei
22 grudnia 2020 r. zostały podpisana pomiędzy spółkami Energa, Enea i Elektrownia Ostrołęka (podmiot realizujący budowę Elektrowni Ostrołęka C) w sprawie współpracy przy podziale SPV ("Porozumienie podziałowe") oraz w sprawie współpracy przy rozliczeniu zdefiniowanego poniżej Projektu Węglowego ("Porozumienie rozliczeniowe").
Jest jeszcze jedna ważna informacja:
Rada nadzorcza Enei zdecydowała o rezygnacji spółki z zaangażowania kapitałowego w budowę bloku gazowego w ramach projektu Ostrołęka C oraz o uzgodnieniu z Energą zasad rozliczenia kosztów realizacji projektu
- poinformowała Enea.
Ostateczne rozliczenie
Porozumienia te zostały podpisane w związku z decyzją o zmianie źródła zasilania dla budowanej Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW z węglowego ("Projekt Węglowy") na gazowe ("Projekt Gazowy"), o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 51/2020 z 2 czerwca 2020 r., oraz decyzją ENEA o nieuczestniczeniu w Projekcie Gazowym, o czym ENEA powiadomiła w swoim raporcie bieżącym nr 55/2020 z dnia 22 grudnia 2020 roku.
Zgodnie z postanowieniami Porozumienia podziałowego podział SPV nastąpi poprzez wydzielenie (w rozumieniu przepisów Kodeksu Spółek Handlowych) aktywów i pasywów (praw i obowiązków) oraz innych elementów składających się na Projekt Gazowy. Wydzielenie Projektu Gazowego nastąpi na spółkę przejmującą, wskazaną przez Spółkę i będącą jej podmiotem zależnym. Zakończenie procesu podziału SPV planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.
Porozumienie rozliczeniowe zostało zawarte jako konieczne dla realizacji postanowień Porozumienia podziałowego wymagającej kooperacji wspólników SPV, w tym niezbędnego rozliczenia kosztów związanych z Projektem Węglowym. Porozumienie rozliczeniowe przewiduje, że koszty związane z Projektem Węglowym będą rozliczane proporcjonalnie przez strony tego porozumienia według dotychczasowych zasad oraz w ramach limitów przyjętych w porozumieniu zawartym między Spółką a ENEA w dniu 30 kwietnia 2019 roku, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 7/2019 z dnia 30 kwietnia 2019 roku. Spółka poinformuje o ostatecznym rozliczeniu wszystkich kosztów związanych z Projektem Węglowym w odrębnym raporcie bieżącym.