Na prośbę szwagra przesłał w wiadomości kod do błyskawicznej płatności. Gdy z konta zniknęło 1 300 złotych, okazało się, że profil, z którego wysłano wiadomość zostało przejęte przez hakera. Ostrołęczanin padł ofiarą oszustwa i raczej kasy już nie odzyska.
O takim sposobie wyłudzania pieniędzy informowaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego serwisu. Przestępcy przejmują konto w profilu społecznościowym a następnie masowo wysyłają wiadomości do znajomych z listy kontaktowej z prośbą o drobną pożyczkę. Posłużyć ma tu głównie kod do błyskawicznych operacji bankowych, tzw BLIK. Od razu po otrzymaniu kodu przestępcy wypłacają kasę z konta a następnie znikają.
Dokładnie tak samo zadziało się w przypadku kolejnego okradzionego mężczyzny z Ostrołęki. Poszkodowany stracił blisko 1 300 złotych, sądząc, że przesyła kod BLIK własnemu szwagrowi. Ten jednak nie był świadomy tego, że stracił kontrolę nad komunikatorem.
Jak ustrzec się przed taką sytuacją?
Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod do szybkiej płatności, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. Dlatego warto osobiście się spotkać ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.
Co radzi policja? Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
- Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.