Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz asesora sądowego w sądzie rejonowym i wojewódzkim sądzie administracyjnym. Nowo powołani sędziowie oraz asesorzy sądowi złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie. Wśród nich jest nowy asesor w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce.
Andrzej Duda powołał sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego, Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, Sądów Apelacyjnych, Sądów Okręgowych i Sądów Rejonowych. Powołano także asesora sądowego do WSA, a także asesora sądowego do Sądu Rejonowego w Ostrołęce w osobie Łukasza Kaczmarzewskiego.
Łukasz Kaczmarzewski został powołany na stanowisko asesora sądowego w SR w Ostrołęce na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, która przedstawiła wniosek o mianowanie egzaminowanych aplikantów aplikacji prokuratorskiej do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego we wrześniu 2022 r.
Kim jest asesor sądowy?
Asesor sądowy ma takie same uprawnienia i obowiązki jak sędzia, wydaje orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Pełni obowiązki przez okres 4 lat od dnia objęcia stanowiska asesorskiego. Co ważne, w tym czasie asesor ma obowiązek złożenia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, jeżeli tego nie zrobi w przewidzianym ustawowo terminie, jego stosunek służbowy wygasa. Także cofnięcie przez asesora sądowego wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o zrzeczeniu się urzędu.
Asesor sądowy w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podlega tylko Konstytucji oraz ustawom. Nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości asesorów sądowych.