eOstroleka.pl
Polska,

Echa uniewinnienia za protest w kościele. Także ostrołęccy sędziowie złożyli podpisy

REKLAMA
zdjecie 480
fot. ms.gov.plfot. ms.gov.pl
REKLAMA

Ponad 1,5 tys. sędziów, prokuratorzy, radcy prawni i adwokaci podpisali się pod protestem, jaki dotyczy pisma przewodniczącej KRS odnośnie sędzi, która uniewinniła osoby, jakie zakłóciły mszę świętą w poznańskiej katedrze. Wśród sygnatariuszy protestu są także ostrołęccy sędziowie.

W poniedziałek Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w osobie sędzi Joanny Knobel uniewinnił nieprawomocnie 32 osoby, które w październiku 2020 r. podczas mszy w poznańskiej katedrze wyszły przed ołtarz z transparentami o treściach związanych z prawem do aborcji. Msza została przerwana, protestujący skandowali hasła, m.in. "mamy dość". Do tego wydarzenia doszło po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego przepisy antyaborcyjne.

Całe uzasadnienie wyroku opublikowała "Gazeta Wyborcza". Sąd stwierdził, że "przeprowadzone postępowanie dowodowe nie wykazało, że pobudką działania oskarżonych była złośliwość, czyli chęć dokuczenia, zrobienia przykrości innej osobie, wywołania w psychice innych osób przykrego uczucia". Stwierdził również, że "ani hasła na plakatach, ani też wznoszone okrzyki, nie były bezpodstawnie obraźliwe lub profanujące".

Po wydaniu wyroku przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka skierowała do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu pismo, w którm zwróciła się z prośbą o "rozważenie możliwości skierowania wymienionej na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego, obejmującego w szczególności ochronę kultu religijnego". To pismo w szczególności nie spodobało się sędziom, którzy postanowili wyrazić swój sprzeciw co do jego formy i treści.

- Arogancki ton tego pisma, adresowanego do osoby, która nie jest bezpośrednim przełożonym Pani Sędzi Joanny Knobel, za to kieruje Sądem miejscowo i rzeczowo właściwym do rozpoznawania środków odwoławczych od orzeczeń zapadłych w Sądzie Rejonowym, w którym orzeka Pani Sędzia, a więc i właściwym do rozpoznania ewentualnej apelacji od wspomnianego orzeczenia, jednoznacznie wskazuje, iż organ, na którego czele stoi autorka pisma, nie ma nic wspólnego z instytucją, o której mowa w art. 186 ust. 1 Konstytucji RP - piszą sędziowie.

Dalej w stanowisku sędziów napisano o wsparciu dla sędzi Knobel oraz "bezprzykładnej kampanii nienawiści" kierowanej pod adresem sędzi w związku z wydanym przez nią orzeczeniem i "podsycaną przez Pana Ministra Sprawiedliwości".

- Chcemy z całą mocą podkreślić, iż bez względu na to, jak ktoś ocenia zapadłe w tej czy w jakiejkolwiek innej sprawie orzeczenie, którego prawidłowość skontroluje sąd odwoławczy i które, jak każde, może podlegać społecznemu osądowi, zostało ono jednak wydane przez niezawisły sąd, a niezawisłość sędziowska, rozumiana jako stan, gdy sędzia rozstrzyga sprawę podlegając wyłącznie prawu, a nie żadnym naciskom, szczególnie ze strony władzy wykonawczej, jest ostatnim elementem, który odróżnia nasze państwo od dyktatury. O poszanowanie tej wartości, na straży której stała Pani Sędzia wykonując swoje obowiązki, apelujemy - wskazano.

Pod tym stanowiskiem podpisało się 111 sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu, ale także sędziowie innych sądów (w liczbie ponad 1500) czy ponad 220 prokuratorów. Pod stanowiskiem podpisali się również sędziowie ostrołęckich sądów:

  • Andrzej Piersa i Rafał Chrzczonowski z Sądu Rejonowego;
  • Jerzy Pałka, Grażyna Załęska-Bartkowiak, Wiesław Oryl, Jarosław Bartkowiak, Monika Brzozowska, Monika Obrębska, Ryszard Warda, Michał Pieńkowski z Sądu Okręgowego;
  • sędziowie w stanie spoczynku Grażyna Szymańska-Pasek i Jerzy Dymke z Sądu Okręgowego;

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×