Ministerstwo Edukacji przygotowuje istotne zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Oto kilka zasad, które mają obowiązywać.
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer przedstawiła szczegóły nowego rozporządzenia, które ma wejść w życie od przyszłego roku szkolnego. Najważniejszą zmianą jest redukcja liczby godzin religii z dwóch do jednej tygodniowo. Jest to znacząca modyfikacja w porównaniu z obecnym stanem.
Początkowo ministerstwo planowało, by lekcje religii odbywały się wyłącznie na początku lub końcu dnia zajęć. Ostatecznie, wprowadzono pewne ustępstwa. Według nowych ustaleń, w klasach gdzie wszyscy uczniowie uczęszczają na religię, zajęcia będą mogły odbywać się również w środku dnia lekcyjnego.
Istotne zmiany dotyczą również organizacji grup w klasach I-III szkół podstawowych. Nowe przepisy ograniczą możliwość łączenia uczniów z różnych klas, jeśli grupy liczą więcej niż siedmiu uczniów. Łączenie będzie dozwolone wyłącznie w ramach tego samego rocznika.
Propozycje ministerstwa spotkały się z krytyką ze strony kościelnej Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Strona kościelna uznała za "nieuzasadnione i dyskryminujące" pierwotne założenie o umieszczaniu lekcji religii wyłącznie przed lub po innych zajęciach szkolnych. Kościół krytykuje także zmniejszenie liczby godzin religii, lecz to wydaje się już przesądzone.