Samorząd Mazowsza kontynuuje akcję „Kulturalna szkoła na Mazowszu” i Program N. Dzięki temu dzieci z zerówek, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z oferty marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę. W poprzednim roku w programach wzięło udział ponad 300 tys. osób.
„Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której dzieci z zerówek i uczniowie mazowieckich szkół mogą odwiedzić marszałkowskie instytucje kultury za złotówkę. Do końca listopada ubiegłego roku w programie wzięło udział 268 tys. uczniów i 23 tys. opiekunów.
– Naszym celem jest zapewnienie dostępu do oferty kulturalnej każdemu młodemu mieszkańcowi Mazowsza. Dzięki programowi uczniowie uczestniczą w warsztatach, zwiedzają ekspozycje muzealne z przewodnikiem, a także oglądają przygotowane dla nich spektakle teatralne. I to właśnie teatry cieszyły się największym zainteresowaniem młodych ludzi. Najwięcej osób, bo ponad 56 tys., odwiedziło Teatr Polski w Warszawie, na drugim miejscu znalazł się Teatr Dramatyczny w Płocku, który odwiedziło blisko 29 tys. uczniów – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Program „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, znany jako Program N, ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty instytucji kultury. Został on przygotowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. z programu skorzystało łącznie ponad 11 tys. osób.
– Mazowieckie instytucje kultury mają bogatą i różnorodną ofertę. Zależy nam, aby skorzystało z niej jak najwięcej odbiorców. Sukces obu programów pokazuje, że zainteresowanie dostępem do kultury w atrakcyjnej cenie jest bardzo duże. W zeszłym roku, płacąc symboliczną złotówkę, nasze teatry, muzea i skanseny odwiedziło ponad 300 tys. mieszkańców Mazowsza. Zdecydowaliśmy więc o kontynuowaniu w 2025 r. tych programów – zaznacza przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.
Kto może skorzystać z programów?
Akcja „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest skierowana do uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia i szkół artystycznych oraz dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym w przedszkolu, oddziale przedszkolnym czy szkole podstawowej. By móc skorzystać z oferty, szkoła musi wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury.
Z biletu za złotówkę mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności, oraz osoby im towarzyszące. Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła skorzystać z programu, powinna okazać ważną legitymację i złożyć oświadczenie o zamieszkaniu na terenie województwa mazowieckiego (warunek dotyczy osoby z niepełnosprawnością i opiekuna).
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie samorządu województwa, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i każdej z instytucji.
Bogata oferta
W ramach programu będzie można odwiedzić 28 placówek kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Warszawska Opera Kameralna w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), jak i muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).
W poprzednim roku największym zainteresowaniem cieszył się Teatr Polski im. Alfreda Szyfmana w Warszawie (ok. 55 tys. osób), Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (ok. 29 tys. osób), Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach (ponad 22 tys. osób) i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (blisko 20 tys. osób).