eOstroleka.pl
Region,

Kultura za złotówkę także w 2025 roku

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Samorząd Mazowsza kontynuuje akcję „Kulturalna szkoła na Mazowszu” i Program N. Dzięki temu dzieci z zerówek, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z oferty marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę. W poprzednim roku w programach wzięło udział ponad 300 tys. osób.

Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której dzieci z zerówek i uczniowie mazowieckich szkół mogą odwiedzić marszałkowskie instytucje kultury za złotówkę. Do końca listopada ubiegłego roku w programie wzięło udział 268 tys. uczniów i 23 tys. opiekunów.

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do oferty kulturalnej każdemu młodemu mieszkańcowi Mazowsza. Dzięki programowi uczniowie uczestniczą w warsztatach, zwiedzają ekspozycje muzealne z przewodnikiem, a także oglądają przygotowane dla nich spektakle teatralne. I to właśnie teatry cieszyły się największym zainteresowaniem młodych ludzi. Najwięcej osób, bo ponad 56 tys., odwiedziło Teatr Polski w Warszawie, na drugim miejscu znalazł się Teatr Dramatyczny w Płocku, który odwiedziło blisko 29 tys. uczniów – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Program „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, znany jako Program N, ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty instytucji kultury. Został on przygotowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. z programu skorzystało łącznie ponad 11 tys. osób.

Mazowieckie instytucje kultury mają bogatą i różnorodną ofertę. Zależy nam, aby skorzystało z niej jak najwięcej odbiorców. Sukces obu programów pokazuje, że zainteresowanie dostępem do kultury w atrakcyjnej cenie jest bardzo duże. W zeszłym roku, płacąc symboliczną złotówkę, nasze teatry, muzea i skanseny odwiedziło ponad 300 tys. mieszkańców Mazowsza. Zdecydowaliśmy więc o kontynuowaniu w 2025 r. tych programów – zaznacza przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Kto może skorzystać z programów?

Akcja „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest skierowana do uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia i szkół artystycznych oraz dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym w przedszkolu, oddziale przedszkolnym czy szkole podstawowej. By móc skorzystać z oferty, szkoła musi wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury.

Z biletu za złotówkę mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności, oraz osoby im towarzyszące. Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła skorzystać z programu, powinna okazać ważną legitymację i złożyć oświadczenie o zamieszkaniu na terenie województwa mazowieckiego (warunek dotyczy osoby z niepełnosprawnością i opiekuna).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie samorządu województwa, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i każdej z instytucji.

Bogata oferta

W ramach programu będzie można odwiedzić 28 placówek kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Warszawska Opera Kameralna w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), jak i muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

W poprzednim roku największym zainteresowaniem cieszył się Teatr Polski im. Alfreda Szyfmana w Warszawie (ok. 55 tys. osób), Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (ok. 29 tys. osób), Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach (ponad 22 tys. osób) i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (blisko 20 tys. osób).

REKLAMA
zdjecie 8634

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23  24  25  26
dk27  28  29  30  31  1  2
×