Poseł Koalicji Obywatelskiej napisała interpelację do ministra zdrowia w sprawie decyzji wojewody mazowieckiego dotyczącej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Jak zaznaczyła Gasiuk-Pihowicz, decyzja "wzbudziła jej głęboki niepokój".
Jak pisze poseł Gasiuk-Pihowicz, "decyzją z dnia 6 listopada 2020 r. wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła (uprzednio sprawującego funkcję ministra zdrowia) dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce został zobowiązany do przygotowania na dzień 9 listopada 2020 r. 100 łóżek z przeznaczeniem do leczenia pacjentów zarażonych COVID-19. Szpital posiada łączną liczbę 500 łóżek, z czego 50 łóżek znajduje się na oddziale psychiatrycznym, a uprzednią decyzją wojewody już 50 łóżek zostało przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19".
O decyzji wojewody, od której ostrołęcki szpital się odwołał, pisaliśmy w naszym serwisie.
Przygotowanie takiej liczby łóżek – odpowiadających 20% stanu szpitala – dla pacjentów zarażonych COVID wymaga podjęcia szeregu działań wpływających na funkcjonowanie szpitala i na ograniczenie świadczonej pomocy medycznej w pozostałym zakresie. W szczególności reorganizacja polegająca na zarezerwowaniu 100 łóżek dla pacjentów z COVID-19 nie pozwala na ich wykorzystanie w bieżącej działalności szpitala, co skutkować musi przełożeniem zabiegów planowych i jest równoznaczne z odmową udzielenia pomocy medycznej pacjentom cierpiącym na poważne schorzenia, w tym choroby nowotworowe, a niedotkniętych COVID-19. Ponadto podkreślenia wymaga, że wykonanie decyzji wojewody mazowieckiego skutkuje również odwołaniem zabiegów, na które pacjenci już oczekują, często wiele miesięcy, z narażeniem zdrowia i życia, w cierpieniu. Realizacja takiej decyzji wymaga także przeprowadzenia licznych konsultacji medycznych, dokonania analizy dokumentacji medycznej, podjęcia często dramatycznych decyzji w bardzo krótkim czasie, nieco ponad 48 godzin
- napisała w interpelacji poseł Koalicji Obywatelskiej.
Wyrażam niepokój, że wykonanie decyzji wojewody mazowieckiego może narazić zdrowie i życie pacjentów zarówno przebywających w szpitalu, jak i oczekujących na przyjęcie. Może także spowodować przewlekłość w leczeniu chorób innych niż COVID-19, co przełoży się na zbędne cierpienie pacjentów. Równocześnie wyrażam przekonanie, że walka z COVID-19 nie może odbywać się kosztem leczenia pozostałych pacjentów, w tym pacjentów przewlekle chorych lub pacjentów onkologicznych. Oczywisty jest fakt, że panująca epidemia COVID-19 nie może skutkować zaprzestaniem leczenia pacjentów na pozostałe choroby – co powinno być oczywiste zarówno dla ministra zdrowia, jak i wojewody mazowieckiego (w szczególności jako byłego ministra zdrowia). Podjęte przez wojewodę mazowieckiego decyzje oceniam jako decyzje o charakterze populistycznym, zmierzające do pozornej poprawy stanu walki z epidemią – wobec powszechnie znanych wielomiesięcznych zaniedbań – jedynie na papierze. Powyższy propagandowy zabieg dokonany został kosztem pacjentów, których stan zdrowia ulegnie znacznemu pogorszeniu w związku z odroczeniem przeprowadzenia leczenia
- dodała Gasiuk-Pihowicz.
W związku z powyższym parlamentarzystka KO poprosiła o udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Czy przedmiotowa decyzja wojewody mazowieckiego została dokonana w konsultacji z ministrem zdrowia?
- Czy przedmiotowa decyzja wojewody mazowieckiego została skonsultowana z władzami szpitala?
- Czy wskazano miejsca w szpitalach, do których mają być przeniesieni pacjenci z ostrołęckiego szpitala?
- W jaki sposób minister zdrowia planuje pomóc pacjentom, którym odmówiona zostanie pomoc medyczna z uwagi na realizację decyzji wojewody mazowieckiego, w zakresie wskazania placówki leczniczej, w której będą mogli kontynuować leczenie?
- Jakie działania planuje podjąć minister zdrowia celem zorganizowania bezzwłocznej pomocy medycznej dla pacjentów, którym odmówiona zostanie pomoc medyczna z uwagi na realizację decyzji wojewody mazowieckiego?
- Które statio fisci Skarbu Państwa poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą względem pacjentów, którzy nie otrzymali pomocy medycznej skutkiem decyzji wojewody mazowieckiego?
Na koniec pojawił się też wniosek:
- Ponadto wnoszę o objęcie kontrolą działalności wojewody mazowieckiego celem ustalenia zasadności podjętych decyzji oraz ustalenia, czy podjęte decyzje nie przełożą się na narażenie życia i zdrowia pacjentów - zaznaczyła Gasiuk-Pihowicz.