Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki Energa podjęto uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody lub szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru. Sprawa dotyczy inwestycji węglowej Ostrołęka C.
Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w 2020 roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Dziś trwają jego rozliczenia, a Energa chce odzyskać pieniądze stracone w wyniku decyzji podejmowanych przez ówczesne władze spółki.
Energa chce dochodzić roszczeń za Ostrołękę C. Lista nazwisk
30 grudnia odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki. Kilka punktów posiedzenia dotyczyło podjęcia uchwał dotyczących roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru, a chodzi oczywiście o inwestycję dotyczącą węglowej elektrowni Ostrołęka C. Akcjonariusze wyrazili zgodę na dochodzenie przez spółkę na drodze sądowej lub pozasądowej roszczeń o naprawienie szkody lub szkód przez:
- Grzegorza Ksepko – w okresie pełnienia przez niego funkcji członka Zarządu Spółki,
- Jacka Kościelniaka – w okresie pełnienia przez niego funkcji członka Zarządu Spółki,
- Alicję Klimiuk – w okresie pełnienia przez nią funkcji członka Zarządu Spółki,
- Zbigniewa Wtulicha – w okresie pełnienia przez niego funkcji członka Rady Nadzorczej Spółki
- Paulę Ziemiecką-Księżak – w okresie pełnienia przez nią funkcji członka Rady Nadzorczej Spółki,
- Agnieszkę Terlikowską-Kuleszę – w okresie pełnienia przez nią funkcji członka Rady Nadzorczej Spółki,
- Macieja Żółtkiewicza – w okresie pełnienia przez niego funkcji członka Rady Nadzorczej Spółki
- Andrzeja Powałowskiego – w okresie pełnienia przez niego funkcji członka Rady Nadzorczej Spółki,
- Marka Szczepańca – w okresie pełnienia przez niego funkcji członka Rady Nadzorczej Spółki
W uchwałach zaznaczono, że dla dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody wystarczające jest podnoszenie okoliczności skutkującej odpowiedzialnością odszkodowawczą - wystarczy jedna. Dochodzenie roszczeń, jak wskazano, "może, ale nie musi być poprzedzone skierowaniem przez Spółkę wniosku lub wniosków o zawezwanie do próby ugodowej bądź wniosku lub wniosków o zabezpieczenie powództwa i nie stanowi przeszkody do złożenia wniosku o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody lub orzeczenia środka probacyjnego przewidującego naprawienie Szkody w postępowaniu karnym".
W uchwałach zostawiono furtkę na skierowanie sprawy do mediacji, dochodzenie zapłaty od ubezpieczyciela na podstawie polisy, zawarcie ugody przed sądem czy innych czynności celem zaspokojenia roszczeń spółki.