2023-03-17T19:11:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Karol Zyra: „Żyj w zdrowiu świadomie” - o morsowaniu!

12 Marca w Rezerwacie Przyrody Torfowisko Serafin został zorganizowany V Kurpiowski Bieg Morsa i Nordic Walking. W imprezie wzięło udział ponad 300 uczestników. W imprezie wziął też udział Gabinet Sportu i Terapii Naturalnej. Każdy z naszych podopiecznych wystartował w różnych dystansach. Do pokonania był dystans 5 bądź 10 km, z kijkami lub bez. Była oczywiście możliwość skorzystania z sauny i z kąpieli w lodowatej wodzie. W końcu był to bieg morsa więc naturalną rzeczą było zwieńczenie tak zacnej imprezy przy wspólnym morsowaniu.

Sama wiedza o tym, że morsowanie hartuje organizm i przynosi wiele zdrowotnych korzyści, to za mało. To nie wystarczy, by przekonać opornych do tego, by zacząć przygodę z morsowaniem. Ogromne znaczenie ma także osobowość. Stwierdzenia, że czegoś się nie da, są dla morsa tylko zachętą do próbowania. Ma temperament pragnący wyzwań, dobrej zabawy, przełamujący utarte schematy. Tylko tyle i aż tyle.

Co daje morsowanie?

Przede wszystkim morsowanie jest zdrowe, co szczególnie udowadnia budząca w ostatnich latach rosnące zainteresowanie medycyna naturalna. Zdrowie płynące z tej aktywności jest już na tyle faktem, że coraz mniej jest wątpliwości nawet w odniesieniu do morsowania dzieci.Patrząc za okno na zaśnieżone pola, łatwo wyobrazić sobie, że woda jest jeszcze zimniejsza niż śnieg i mroźne powietrze. A jednak przyglądając się morsom, dostrzegamy entuzjazm i uśmiechy na rumianych od zimna twarzach. Dlaczego tak jest?

Otóż jedną z właściwości morsowania jest wydzielanie w organizmie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Sam fakt przełamywania strachu i swoich ograniczeń jest też dla wielu istotną zaletą z obszaru psychiki. Chwilowe zanurzenie ciała w lodowatej wodzie ma też dużo zalet dla naszego organizmu. Redukcja stanów zapalnych szczególnie w narządach ruchu, poprawa kondycji skóry, większa odporność czy detoksykacja organizmu to tylko niektóre z nich. Wszystko odbywa się dzięki usprawnieniu krążenia krwi, które korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych dochodzi do lepszego dotlenienia czy transportu składników odżywczych w tkankach. Te lepiej się regenerują i pozbywają zalegających toksyn. Do tego hartujemy ciało, zmniejszając ryzyko łapania przeziębień, kaszlu, kataru.

Jak zacząć morsowanie?

Przede wszystkim należy upewnić się, że nie cierpimy na żadne schorzenia, które stanowią przeciwwskazanie do tej aktywności, jak np. problemy z sercem, ciśnieniem, tarczycą. Na początek warto zaserwować sobie serię zimnych pryszniców w domu, by przygotować ciało i zmniejszyć szok, jakiego dozna ono w lodowatym jeziorze. Warto też stopniować poziom schłodzenia wody i morsowanie zaczynać jesienią, kiedy woda jest nieco cieplejsza. Trzeba zaopatrzyć się w nieskomplikowane do tej aktywności akcesoria. Przede wszystkim będzie to strój kąpielowy, czapka, rękawiczki i neoprenowe buty. Po wyjściu z wody trzeba szybko wytrzeć się do sucha i rozgrzać, więc przydadzą się ręczniki i koc. Warto zabrać ze sobą szlafrok, szczególnie jeśli dzień jest wietrzny i potrzebujemy szybko osłonić się przed wiatrem. Bielizna i ubranie na zmianę i możemy wchodzić.

Łatwo powiedzieć, a przecież biologicznie uwarunkowani jesteśmy tak, by cofać się i uciekać, gdy doświadczamy bólu i dyskomfortu na ciele. Tu nie ma żadnych technik. Po prostu po zwykłej rozgrzewce, która ma wyzwolić w naszym ciele większe pokłady ciepła (by na dłużej starczyło ich w wodzie), pewnym krokiem wchodzimy do wody. Rozgrzewka zaczyna się w ubraniu i stopniowo zdejmujemy ubranie, by po ok. 15 minutach wejść do wody. Na początek wystarczy zanurzyć się na ok. 30 sekund. I po sprawie. Do ekwipunku dołączmy też termos z gorącą herbatą, bowiem ta ukoi nasze ewentualne nerwy i szybko rozgrzeje zaraz po wyjściu.

Jeśli czujemy, że to dla nas, zbierajmy manatki i szukajmy towarzystwa. To ważna zasada, by nigdy nie morsować w pojedynkę i trzymać ręce nad powierzchnią wody, bo one marzną najszybciej i wychładzają nasze ciało, podobnie jak nieokryta głowa.

"Żyj w Zdrowiu Świadomie" jest to akcja którą prowadzi Gabinet Sportu i Terapii Naturalnej. Propagujemy każdą formę aktywności fizycznej i korzystanie z medycyny naturalnej czyli tego co dostajemy od Natury. Zapraszamy chętnie do korzystania z takich imprez sportowo-zdrowotnych w której my też mieliśmy okazję wziąć udział.

/Artykuł sponsorowany/

Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×