Znamy już 21 zespołów, które zakwalifikowały się do wojewódzkiego etapu olimpiady ZUS. Są wśród nich dwie szkoły ponadpodstawowe z Ostrołęki.
ZUS ogłosił wyniki I etapu olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Wśród najlepszych znaleźli się uczniowie z całego województwa. Do kolejnego fazy rywalizacji w regionie przeszli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce, Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce.
Mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego
W pierwszym etapie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace. Ich autorzy zmierzą się 19 marca w etapie wojewódzkim. Tym razem będą już działać jako zespół. Organizator przeprowadzi tę fazę konkursu zdalnie przy użyciu wybranej platformy internetowej. Ma to oczywiście związek z sytuacją pandemiczną. Finał olimpiady zaplanowany jest na 16 kwietnia.
Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” - cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Młodzież może wygrać w olimpiadzie wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a już na etapie wojewódzkim na najlepszych czekać będą np. słuchawki bezprzewodowe oraz opaski sportowe. Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na coś dużo cenniejszego – przyrzeczenie indeksu lub dodatkowe punkty w rekrutacji na dobrą uczelnię np. Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i wiele innych.
Wiedzą więcej niż ich rodzice
Przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS powoli zmieniają ten stan rzeczy. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po zajęciach wiedzą o ubezpieczeniach społecznych zazwyczaj więcej niż ich rodzice. Dzięki temu w przyszłości będą podejmować decyzje, zarówno zawodowe jak i życiowe, bardziej świadomie.