Na koniec 2021 roku decyzją ostrołęckiego sądu w aresztach tymczasowych przebywało 16 osób. Rekordziści siedzą już tam ponad dwa lata, czekając na wyrok. Często taka decyzja jest konieczna, by zapewnić prawidłowy tok postępowania.
W informacjach dotyczących spraw kryminalnych pojawia się sformułowanie o zastosowaniu "środków zapobiegawczych". To instrumenty prawne w ramach postępowania karnego, służące zamknięciu podejrzanemu lub oskarżonemu dróg manipulowania jego biegiem, w szczególności możliwości ucieczki, ukrywania się przed sądem i organami ścigania, zacierania śladów, nakłaniania świadków do zmiany zeznań itp.
Sprawdzamy, jakie środki zapobiegawcze stosował w 2021 roku ostrołęcki Sąd Okręgowy. Najpierw jednak warto odpowiedzieć na pytanie: kiedy można je stosować?
Kiedy stosuje się środki zapobiegawcze?
Zgodnie z artykułem 258. Kodeksu postępowania karnego, tymczasowe aresztowanie i pozostałe środki zapobiegawcze można stosować, jeżeli zachodzi: uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu lub uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.
Z danych Sądu Okręgowego w Ostrołęce wynika, że w 2021 roku decyzją tego sądu tymczasowo aresztowano w postępowaniach 24 osoby.
Łącznie na koniec ubiegłego roku aresztowanych było 16 osób. Przez jaki czas przebwały w areszcie?
- od 3 do 6 miesięcy - 3 osoby;
- od 6 do 12 miesięcy - 4 osoby;
- od roku do dwóch lat - 6 osób;
- Powyżej 2 lat - 3 osoby;
Stosowano też inne środki zapobiegawcze. W 26 przypadkach zastosowano poręczenie majątkowe, w 37 przypadkach - dozór policji, w tym w 2 przypadkach - połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym. 16 razy sąd nakładał zakaz opuszczania kraju, w tym 9 razy z zatrzymaniem paszportu lub innego dokumentu.