eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tymczasowo aresztowani. Kiedy stosuje się środki zapobiegawcze?

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Na koniec 2021 roku decyzją ostrołęckiego sądu w aresztach tymczasowych przebywało 16 osób. Rekordziści siedzą już tam ponad dwa lata, czekając na wyrok. Często taka decyzja jest konieczna, by zapewnić prawidłowy tok postępowania.

W informacjach dotyczących spraw kryminalnych pojawia się sformułowanie o zastosowaniu "środków zapobiegawczych". To instrumenty prawne w ramach postępowania karnego, służące zamknięciu podejrzanemu lub oskarżonemu dróg manipulowania jego biegiem, w szczególności możliwości ucieczki, ukrywania się przed sądem i organami ścigania, zacierania śladów, nakłaniania świadków do zmiany zeznań itp.

Sprawdzamy, jakie środki zapobiegawcze stosował w 2021 roku ostrołęcki Sąd Okręgowy. Najpierw jednak warto odpowiedzieć na pytanie: kiedy można je stosować?

Kiedy stosuje się środki zapobiegawcze?

Zgodnie z artykułem 258. Kodeksu postępowania karnego, tymczasowe aresztowanie i pozostałe środki zapobiegawcze można stosować, jeżeli zachodzi: uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu lub uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.

Dodatkowo, jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą.
 
Ale to nie jedyne przesłanki. Środek zapobiegawczy można wyjątkowo zastosować także wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził.

Statystyki: Najczęściej dozór policji

Z danych Sądu Okręgowego w Ostrołęce wynika, że w 2021 roku decyzją tego sądu tymczasowo aresztowano w postępowaniach 24 osoby.

Łącznie na koniec ubiegłego roku aresztowanych było 16 osób. Przez jaki czas przebwały w areszcie?

  • od 3 do 6 miesięcy - 3 osoby;
  • od 6 do 12 miesięcy - 4 osoby;
  • od roku do dwóch lat - 6 osób;
  • Powyżej 2 lat - 3 osoby;

Stosowano też inne środki zapobiegawcze. W 26 przypadkach zastosowano poręczenie majątkowe, w 37 przypadkach - dozór policji, w tym w 2 przypadkach - połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym. 16 razy sąd nakładał zakaz opuszczania kraju, w tym 9 razy z zatrzymaniem paszportu lub innego dokumentu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×