W ubiegłym roku na ławie oskarżonych w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce zasiadło 7 osób oskarżonych o najcięższy czyn - zabójstwa. Najwyższy wyrok, jaki zapadł, to 15 lat więzienia. Poza tym przed ostrołęckim sądem stawali oskarżeni o inne ciężkie czyny: rozboje, fałszowanie pieniędzy czy gwałt na małoletniej. Nie zawsze proces kończył się jednak wyrokiem skazującym.
W 2021 roku do Sądu Okręgowego w Ostrołęce wpłynęło łącznie 3427 spraw karnych (w tym apelacyjne, zażaleniowe itd.), z czego 3414 zostało zakończonych, a 354 pozostało na kolejny okres. Warto dodać, że sąd rozstrzygał również w sprawach, które pozostały z 2020 roku - było ich 341.
Sąd Okręgowy w Ostrołęce. Najgłośniejsze procesy 2021 roku
Najczęściej Sąd Okręgowy w sprawach karnych jest sądem drugiej instancji - wpływają tu apelacje z sądów rejonowych. Jednak w niektórych sytuacjach sprawach, w związku z większą wagą niektórych przestępstw, oskarżeni po raz pierwszy zasiadają na ławie oskarżonych przed obliczem Sądu Okręgowego, a ewentualna apelacja trafia do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.
Sąd Okręgowy jest sądem pierwszej instancji m.in. w sprawach o zbrodnie określone w Kodeksie Karnym oraz w ustawach szczególnych (czyli m.in. zabójstwo, zamach stanu, wytwarzanie środków odurzających w znacznej ilości, nielegalny obrót narkotykami, pobicie ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wz. ze śmiercią człowieka, kradzież mienia znacznej wartości, pranie brudnych pieniędzy i inne).
W 2021 roku w takich najcięższych sprawach Sąd Okręgowy w Ostrołęce, jako sąd pierwszej instancji, osądził 77 osób, z czego 53 skazał.
Sąd Okręgowy w Ostrołęce. Najwyższa kara w 2021: 15 lat więzienia
Jedna osoba stanęła przed sądem oskarżona o dyskryminację (przemoc lub groźba na tle przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości). Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, ale w tym jednym przypadku warunkowo umorzono postępowanie.
W 2021 roku w Ostrołęce osądzono 7 osób oskarżonych o zabójstwo, gdzie grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. 5 z nich skazano (w tym jednego recydywistę) - wszystkich na kary pozbawienia wolności: w jednym przypadku była to kara 8 lat więzienia, w trzech - od 8 do 15 lat więzienia, a w jednym 15 lat więzienia. W dwóch przypadkach umorzono postępowanie.
Wyrok 15 lat więzienia był najwyższym, jaki zapadł w ubiegłym roku w sprawie karnej w Ostrołęce. Zapadł w sprawie zabójstwa dla spadku, w której niedługo odbędzie się proces apelacyjny w Białymstoku (prokuratura dla skazanego na 15 lat domaga się najwyższej kary - dożywotniego pozbawienia wolności).
Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osądzono jedną osobę. Wymierzono jej karę 3 lat pozbawienia wolności.
Jedną osobę sądzono za sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego - została uniewinniona, również jedna osoba odpowiadała przed ostrołęckim sądem za zgwałcenie - także zapadł wyrok uniewinniający (osobą pokrzywdzoną w tej sprawie miała być małoletnia dziewczynka).
Pięć osób osądzono za rozbój - najsurowszym wyrokiem było 5 lat pozbawienia wolności. Za pranie brudnych pieniędzy odpowiadały dwie osoby - zapadł m.in. wyrok do 2 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem.
Za fałszowanie pieniędzy odpowiadały dwie osoby, z czego jedną skazano na karę pozbawienia wolności między 5 a 8 lat oraz grzywnę.
W związku z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii osądzono 13 osób, z czego 12 skazano. 11 z nich otrzymało karę pozbawienia wolności, z czego 7 w zawieszeniu. Najczęściej sąd wymierzał karę pozbawienia wolności do 2 lat (10 razy), w jednym przypadku była to kara między 3 a 5 lat więzienia. W dziewięciu przypadkach skazani muszą również zapłacić grzywnę. Jedną osobę uniewinniono.