W 2021 roku do Sądu Okręgowego w Ostrołęce wpłynęły 2573 sprawy cywilne, z czego 1137 pozostało z roku ubiegłego. Udało się załatwić 2753 sprawy, a więc taka sama liczba - 1137 spraw - pozostała na 2022 rok. Sprawdzamy, w jakich sprawach cywilnych najczęściej chodzimy do sądu...
Coraz więcej frankowiczów
W 2021 roku w ostrołęckim Sądzie Okręgowym zakończono 3 sprawy cywilne przeciwko samodzielnemu (posiadającemu osobowość prawną) publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej "za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia". Żaden z pozwów cywilnych nie został uwzględniony, jeden oddalono, jeden zwrócono, a jeden trafił do sekcji "inne załatwienia".
Z kolei przeciwko niepublicznym (prywatnym i spółdzielczym) zakładom służby zdrowia (bez względu na ich formę organizacyjną) zakończyła się w ubiegłym roku 1 sprawa cywilna - pozew uwzględniono.
Sąd rozpatrywał pozwy cywilne dotyczące odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy zakładów karnych. W 2021 roku zakończono 4 sprawy, z czego jeden pozew uwzględniono, jeden oddalono, a dwa - załatwiono w inny sposób.
Zakończone zostały 22 sprawy o ochronę dóbr osobistych. 6 pozwów uwzględniono (w całości lub części), 6 oddalono, 3 zwrócono, 3 umorzono (2 w wyniku zawarcia ugody, 1 w wyniku mediacji), a 4 załatwiono w inny sposób.
Sporo spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce dotyczyło kwestii bankowych. W ubiegłym roku skończyło się 78 spraw dotyczących rozszczeń z tytułu umów bankowych, z czego 60 pozwów uwzględniono, 6 oddalono, 1 zwrócono, 4 umorzono, a 7 załatwiono w inny sposób.
Pojawiły się też sprawy frankowiczów. W 2021 roku zakończyło się 9 spraw dotyczących umów bankowych demoninowanych/indeksowanych do franka szwajcarskiego - 2 pozwy uwzględniono w całości lub części, a 7 załatwiono w inny sposób. Na 2022 rok przekazano 122 sprawy frankowe, co oznacza, że sąd w tym zakresie będzie miał co robić.
W ubiegłym roku zakończono też 247 spraw o ubezwłasnowolnienie. 173 z nich zakończono uwzględnieniem pozwu, 5 oddalono, 10 zwrócono, 4 odrzucono, 46 umorzono, a 9 załatwiono w inny sposób.
W 160 przypadkach orzeczono całkowite ubezwłasnowolnienie, w 13 - częściowe. Wnioski o ubezwłasnowowolnienie najczęściej składali krewni w linii prostej lub rodzeństwo osób, których dotyczyły wnioski (138). Rzadziej przedstawiciele ustawowi lub małżonkowie.
Odszkodowania, pożyczki, ustalenie ojcostwa...
Do Sądu Okręgowego w Ostrołęce trafiają również sprawy w drugiej instancji dotyczące odszkodowań z tytułu wypadków komunikacyjnych. W ubiegłym roku sąd rozstrzygał spory na tle ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych - zakończono 22 sprawy, z czego 16 apelacji oddalono, 4 wyroki zmieniono w całości lub części, a 2 sprawy odrzucono.
Jako sąd drugiej instancji SO w Ostrołęce zakończył też w ubiegłym roku 116 spraw o roszczenia z umowy pożyczki. 71 apelacji oddalono, 10 wyroków zmieniono w całości lub części, a 34 sprawy odrzucono.
W drugiej instancji zakończono też 3 sprawy o ustalenie ojcostwa, 36 o zmianę orzeczenia w zakresie alimentów.
Sprawy o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z innym członkiem rodziny dotkniętym przemocą lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (art. 11a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie) - 4 apelacje, wszystkie oddalone.