eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Szpital tymczasowy w Ostrołęce. Posłanka Polski 2050 dopytuje o szczegóły

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Poseł Hanna Gill-Piątek z ugrupowania Szymona Hołowni Polska 2050 zadała szereg pytań ministrom (zdrowia oraz aktywów państwowych) dotyczących szpitala tymczasowego w Ostrołęce. Dotychczas placówka była pasywna, ale wkrótce ma rozpocząć przyjmowanie pacjentów.

- 27 listopada 2020 r. zwróciłam się do Pana Ministra Zdrowia interpelacją nr 15031 z prośbą o udzielenie informacji odnośnie kosztów, jakie poniosło państwo polskie w związku z budową i organizacją szpitali tymczasowych. W odpowiedzi przedstawiony został wykaz 19 szpitali tymczasowych. Wśród tych obiektów nie został wskazany szpital zlokalizowany w Ostrołęce przy przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym - napisała poseł Hanna Gill-Piątek z Polski 2050. Interpelację składała w styczniu br.

Dlatego poseł Gill-Piątek zwróciła się z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące szpitala tymczasowego:

  • Jakie środki finansowe zostały przeznaczone na budowę szpitala w Ostrołęce?
  • Ile umów dotychczas zostało zawartych w związku z budową i utrzymaniem szpitala? Na jakie kwoty opiewały? Jaki był ich zakres? Proszę o przekazanie wykazu firm świadczących usługi na rzecz szpitala, a także wykazu zawartych umów cywilnoprawnych wraz ze wskazaniem kwot i zakresu umów.
  • Na jaki okres przewidywane jest wynajęcie obiektu zajętego pod szpital tymczasowy?
  • Czy w ramach umowy na wynajęcie obiektu, istnieje obowiązek doprowadzenia go do stanu poprzedniego? Jaki będzie tego koszt?
  • Ilu pracowników jest zatrudnionych w szpitalu tymczasowym? Proszę o informację ze wskazaniem liczby lekarzy, pielęgniarek, salowych, a także pracowników administracyjnych i nie wykonujących zawodów medycznych.
  • W jaki sposób zostanie wykorzystany sprzęt medyczny po zakończeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego?
  • Ilu pacjentów, od momentu utworzenia szpitala do chwili udzielenia odpowiedzi, zostało przyjętych na oddział?
  • Ilu pacjentów, od momentu utworzenia szpitala do chwili udzielenia odpowiedzi, zmarło podczas pobytu w szpitalu tymczasowym?
  • Ilu pacjentom, od momentu utworzenia szpitala do chwili udzielenia odpowiedzi, został podany tlen w czasie leczenia w szpitalu tymczasowym?
  • Ilu pacjentów, przebywających w szpitalu tymczasowym od momentu jego utworzenia do chwili udzielenia odpowiedzi, musiało być podłączonych do respiratora? Czy zabieg ten odbywał się w szpitalu tymczasowym?
  • Ilu pacjentów szpitala tymczasowego, od momentu jego utworzenia do chwili udzielenia odpowiedzi, zostało przetransportowanych ze szpitala tymczasowego zlokalizowanego w Ostrołęce do innych szpitali?

Poprosiła również o przesłanie kopii umowy zawartej na wynajem obiektu zajętego na cel budowy szpitala tymczasowego.

Odpowiedź nadeszła z wielu źródeł. Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas wskazał, że "nieruchomość, na której zlokalizowano szpital tymczasowy w Ostrołęce, została udostępniona spółce PKN Orlen S.A na podstawie umowy użyczenia, przez szpital patronacki będący jej zarządcą".

Zgodnie z umową, wyposażenie (medyczne) szpitala tymczasowego zapewnia Agencja Rezerw Materiałowych. Po zakończeniu jego funkcjonowania – na podstawie ustawy rezerwach strategicznych – co do zasady sprzęt taki podlega zwrotowi do Agencji. W przypadku nieprzekazania przez Agencję wyposażenia lub części wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania szpitala tymczasowego (obejmującego produkty lecznicze i wyroby lub towary niezbędne do świadczenia usług zdrowotnych), a także niedokonania zakupów wyposażenia przez szpital patronacki, spółka zobowiązała się nabyć je we własnym imieniu w celu przekazania szpitalowi patronackiemu za pośrednictwem Ministra Aktywów Państwowych. Zakłada się, że sprzęt niestanowiący rezerw strategicznych, będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności leczniczej lub będzie stanowił element infrastruktury kryzysowej do wykorzystania przez właściwych wojewodów w przypadku wystąpienia podobnych sytuacji kryzysowych w przyszłości

- dodał Gryglas. 

Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił odpowiedź, jakiej udzielił - za pośrednictwem wojewody - dyrektor ostrołęckiego szpitala Paweł Natkowski. W piśmie datowanym na koniec stycznia stwierdził on, że nie wie, kto jest właścicielem sprzętu znajdującego się w szpitalu tymczasowym i pytania w tym zakresie należy kierować do PKN Orlen. Spółka ta zobowiązała się do demontażu i rozbiórki szpitala po zakończeniu jego misji. Na moment udzielania odpowiedzi poseł Gill-Piątek, w szpitalu nie było pacjentów, nie był także zatrudniony personel.

Szpital tymczasowy w Ostrołęce wybudowany został pod koniec ubiegłego roku. Prace nad obiektem trwały kilka tygodni. Całość inwestycji sfinansował koncern PKN Orlen a za przeprowadzenie prac odpowiedzialna była spółka ENERGA Serwis. Dotychczas był szpitalem pasywnym, nie było w nim pacjentów. Ma być uruchomiony najprawdopodobniej w tym tygodniu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×