Epidemia koronawirusa wywołała zwiększone zapotrzebowanie na tlen dla zakażonych pacjentów. Można było przekonać się o tym także w Ostrołęce. Dyskusja o tlenowych brakach wróciła, gdy przyszło otwierać szpital tymczasowy. Okazało się, że brakuje odpowiedniego sprzętu.
W ostatnim czasie trwała dyskusja związana z otwarciem szpitala tymczasowego w Ostrołęce. Dyrektor placówki Paweł Natkowski mówił o tym, że szpitalowi tymczasowemu brakuje odpowiedniego sprzętu, a dokładniej reduktorów tlenu, które są niezbędne przy tzw. tlenoterapii. Braki mają być uzupełnione, a szpital ma ruszyć w nadchodzącym tygodniu.
O problemach z tlenem mówiło się już wcześniej
Poseł Koalicji Obywatelskiej Joanna Frydrych zapytała w styczniu br., jakie jest zapotrzebowanie na tlen w szpitalach i pogotowiach ratunkowych w woj. mazowieckim. Okazało się, że zużycie tlenu na terenie woj. mazowieckiego w ciągu 24h wynosi 48 209,32 kg (butle: 2l – 166 szt., 5l – 24 szt., 10l – 122 szt., 40l – 46 szt., 50l – 40 szt.) - to dane resortu zdrowia odnoszące się do stycznia 2021 r.
- Które szpitale i pogotowia ratunkowe zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na tlen? - dopytywała poseł Frydrych. Tu na liście znalazł się też ostrołęcki szpital.
Szpitale w województwie mazowieckim nie zgłaszają zwiększonego zapotrzebowania na tlen, problem z butlami 2 i 10 l – zgłaszają niżej wymienione podmioty: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Dziecięcy Szpital Klinczy im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego - Żwirki i Wigury, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im.Dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie, Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Centralny Szpital Kliniczny – Banacha, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "MEDITRANS" Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu
- odpoweidział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
"Jakimi zapasami dysponują obecnie szpitale i pogotowia ratunkowe w woj. mazowieckim?" - to kolejne pytanie od parlamentarzystki.
Na podstawie danych uzyskanych bezpośrednio ze szpitali wyznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19 (87 szpitali) według stanu na dzień 11.01.2021 r. stan napełnienia zbiorników w tlen ciekły wyniósł 309 071,55 kg ponadto szpitale posiadały zapasy butli w wysokości 828 szt. butli o pojemności 2L, 71 szt. butli o pojemności 3L, 151 szt. butli o pojemności 5L, 121 szt. butli o pojemności 8L, 840 szt. butli o pojemności 10 L, 10 szt. butli o pojemności 27L, 2 026 szt. butli o pojemności 40L, 142 butli o pojemności 50L
- zaznaczył Miłkowski.