eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Szokujące wyniki badań. Alkohol, używki, internet: tak uzależnia się ostrołęcka młodzież

REKLAMA
REKLAMA

Co trzeci uczeń klas 4-6 w ostrołęckich szkołach zauważa, że jego rówieśnicy piją alkohol, a ponad połowa uczniów w tym samym wieku - zauważa palenie papierosów przez kolegów i koleżanki. Pod koniec podstawówki uczniowie piją napoje wyskokowe, by "zaimponować rówieśnikom". Ale największe spustoszenie sieje uzależnienie od internetu i smartfonów. Tu dane są wręcz druzgocące.

Coraz więcej młodych ludzi boryka się z różnego rodzaju uzależnieniami, które poważnie zagrażają ich zdrowiu i przyszłości. Problem ten nie ogranicza się już tylko do substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, papierosy, dopalacze czy narkotyki, ale obejmuje również nowe formy uzależnień, związane z nadmiernym korzystaniem ze smartfonów i internetu. Dane z Ostrołęki są naprawdę alarmujące.

Młodzi sięgają po alkohol

W ankiecie, której wyniki znalazły się w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2025-2028, przebadano 71 uczniów klas 4-6; 86 uczniów klas 7-8, a także 752 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu Ostrołęki.

Wyniki są szokujące. Szczególnie te dotyczące spożywania alkoholu. Już w klasach 4-6 aż 34 procent badanych zauważa, że ich rówieśnicy piją alkohol! W klasach 7-8 jest to już 64 procent, a w szkołach ponadpodstawowych - nawet 70 procent.

Gdzie uczniowie najczęściej spożywają alkohol? Jako okoliczności wskazuje się m.in. "na świeżym powietrzu" (33-56 proc.) oraz "podczas imprez w starszych klasach" (69 proc.). Co gorsza, często uczniowie piją alkohol, bo kieruje nimi "chęć zaimponowania innym" - taką odpowiedź zaznaczyło 31 proc. uczniów klas 4-6; 53 proc. badanych z klas 7-8 oraz 35 proc. - z ponadpodstawowych. Koniec podstawówki jest więc tym czasem, gdzie picie alkoholu ma najczęściej "imponować" rówieśnikom - choć pytanie, czym tu imponować...

Dla lepszej zabawy i wyluzowania - tę odpowiedź najczęściej zaznaczają uczniowie szkół ponadpodstawowych (48 proc.), rzadziej - z podstawówek. Najstarsi uczniowie najczęściej też piją "dla towarzystwa" (39 proc.). Są też uczniowie, którzy... nie wiedzą, po co piją - najczęściej ci najmłodsi (48 proc.).

Papierosy, narkotyki i dopalacze oraz... internet i smartfony

Młodzież zapytano też o inne używki. Palenie papierosów wśród rówieśników zauważa aż 59 proc. uczniów klas 4-6! W klasach 7-8 ten wskaźnik wzrasta do 77 proc., a w szkołach ponadpodstawowych wynosi 74 proc. Regularnie papierosy ma palić 3 proc. ostrołęckich uczniów od czwartej do szóstej klasy; 6 proc. uczniów klas 7-8 i 13 proc. najstarszych uczniów. Im starsze klasy, tym większe ryzyko uzależnienia od papierosów.

Substancje psychoaktywne, czyli narkotyki i dopalacze, są również ogromnym zagrożeniem dla młodzieży. Aż 23 proc. uczniów ostrołęckich szkół z klas 4-6 uważa, że ich rówieśnicy mają kontakt z takimi substancjami! W przypadku klas 7-8 jest to aż 40 proc., a wśród uczniów szkół ponadpodstawowych - 32 proc.

To nie koniec. 4% młodszych uczniów, 7% starszych uczniów oraz 6% najstarszych uczniów przyznało, że sami próbowali już narkotyków lub dopalaczy!

Ogromnym problemem jest uzależnienie... od internetu! Wszechobecny świat wirtualny wciąga młodych w naprawdę poważny sposób. Ponad trzy czwarte uczniów klas 7-8 w podstawówkach, a także szkół ponadpodstawowych wskazuje na problem uzależnienia od internetu i smartfonów. W klasach 4-6 jest niewiele lepiej: 69 proc. wskazuje na uzależnienie od internetu, 64 proc. - od smartfonów. Część uczniów korzysta z urządzeń mobilnych ponad 5 godzin dziennie!

To ważny sygnał - czas działać

Uzależnienia od alkoholu, papierosów, dopalaczy i narkotyków nadal stanowią poważne wyzwanie dla zdrowia młodych ludzi. Substancje te niszczą organizm, prowadzą do problemów psychicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Młodzież, która sięga po takie środki, często ma problemy z nauką, relacjami z rówieśnikami i rodziną. Ale wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe formy uzależnień, które dotykają coraz większej liczby młodych ludzi.

Warto pamiętać, że nadmierne korzystanie ze smartfonów i internetu może prowadzić do izolacji społecznej, problemów ze snem, zaburzeń koncentracji, ale też negatywnie wpływać na wyniki w szkole, a co za tym idzie - na przyszłość. Dane z Ostrołęki warto potraktować poważnie i zająć się tym problemem - w innym przypadku, kiedyś może być już za późno.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3  4 dk5 dk6
 7 dk8 dk9  10  11 dk12 dk13
 14  15 dk16  17  18  19  20
 21  22 dk23  24  25 dk26 dk27
 28  29 dk30  1  2  3  4
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×