Nadia Babiel (11 lat) i Marcin Zdunek (12 lat), uczniowie szkoły językowej z powiatu ostrołęckiego wymyślili i zaprojektowali ciekawe zabawki, które mają szansę zdobyć dziecięce serca. Ich projektami zainteresowali się studenci meksykańskiego uniwersytetu, a efekt tej współpracy działań robi wrażenie.
Nadia i Marcin, jako jedyni reprezentanci Polski zakwalifikowali się do międzynarodowego konkursu My Machine, realizowanego przez organizację, która działa na rzecz innowacyjnej edukacji, rozwijania kreatywności i umiejętności przydatnych w XXI wieku. Organizacja powstała w 2008 roku w Belgii i działa m.in. pod patronatem: UNESCO, Uniwersytetu Harvard, The New York Academy of Sciences. Zadaniem uczestników konkursu jest wymyślenie zabawki, która wpisze się w oczekiwania i zapotrzebowania współczesnych dzieci oraz trendy społeczne czy też np. ekologiczne.
Aby przystąpić do konkursu należy stworzyć projekt i opisać jego funkcje w języku angielskim. Kilka wybranych projektów z całego świata trafia w ręce studentów Uniwersytetu Tech Monterrey w Meksyku. Ich zadaniem jest wcielenie projektów w życie. Tworzą zabawkę, nagrywają prezentację w postaci filmiku i materiały trafiają do jury - które wybiera jedną zabawkę, która trafi do sprzedaży na całym świecie.
Z Polski do ostatniego, finałowego etapu przeszły tylko dwa projekty. Oba przygotowali uczniowie szkoły językowej działającej w Olszewie-Borkach. Autorem pierwszej z nich jest 12-letni Marcin Zdunek, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach. Marcin wymyślił zabawkę, która wpisuje się w trendy ekologiczne. Zużyty papier przerabia na kolorowe konfetti. Projekt spodobał się właśnie ze względu na możliwość recyklingu i możliwości wykorzystania ponownie starego papieru.
Autorką drugiego projektu jest Nadia Babiel, 11-letnia uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Białobieli. Nadia wymyśliła maskotkę dla dzieci, które czują się czasem samotne, bo ich rodzice nie mają dla nich zbyt dużo czasu. Ten projekt z kolei zyskał uznanie ze względu na to, że próbuje rozwiązać problem setek tysięcy dzieci na świecie, które czują się samotne.
Udział uczniów w konkursie koordynowała Szkoła Języka Angielskiego Stacja Edukacja działająca w Olszewie-Borkach.