Uczestnicy Społecznej Akademii Umiejętności kolejny raz mogli zdobyć wiedzę na temat metod skutecznego zarządzania. Dr Roman Gawrych, rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, wygłosił na spotkaniu w Ostrołęce ciekawy wykład o reengineeringu i benchmarkingu.
Społeczna Akademia Umiejętności jest edukacyjną inicjatywą Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku w naszym regionie wspierana przez stowarzyszenie Projekt Radomir. Jednym z jej głównych celów jest wsparcie liderów różnych społeczności w doskonaleniu kompetencji potrzebnych przy zarządzaniu organizacjami.
- Osoby, które tutaj są, chcą się dalej rozwijać, szukają jakiejś drogi do sukcesu, rozwijają swoje umiejętności, podnoszą swoje kwalifikacje i chcą działać, bo większość jest lokalnymi liderami - mówi Robert Niedźwiecki ze stowarzyszenia Projekt Radomir. - To, co ma do przekazania dr Roman Gawrych, przyda nam się przy zarządzaniu, liderowaniu.
Rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku dr Roman Gawrych podkreślił, że cieszy się z tego, że uczestników Społecznej Akademii Umiejętności przybywa. - Te spotkania edukacyjne mają cel sam w sobie, tzn. żebyśmy sami podlegali rozwojowi - powiedział.
Uczestnicy Akademii wysłuchali wykładu dr Gawrycha pt. "Reengineering i benchmarking jako techniki skutecznego zarządzania organizacją". Te dwie techniki zarządzania dr Gawrych wskazał jako dwie najbardziej skuteczne.
Reengineering to koncepcja polegająca na wprowadzaniu radykalnych zmian w procesach biznesowych. Ich celem jest osiągnięcie maksymalnej efektywności organizacji oraz redukcja kosztów. Punktem wyjścia jest dogłębna analiza potrzeb otoczenia. Z kolei benchmarking to metoda zarządzania polegająca na systematycznym porównaniu organizacji z konkurentami lub firmami wiodącymi w danej branży oraz skopiowaniu sprawdzonych wzorców postępowania (procesów, metod, sposóbow działania). Główny cel to znajdowanie i przenoszenie metod, dzięki którym można tworzyć lepsze rozwiązania.
To oczywiście tylko część z wiedzy, jaką otrzymali uczestnicy Akademii. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach.