Rudolf Macura i budynki, w powstaniu których architekt miał swój udział, poświęcone były dzisiejszemu spacerowi historycznemu ulicami Ostrołęki.
Spacery historyczne to projekt realizowany przez Fundację Splot Pamięci. Poświęcony jest wybranym wątkom oraz postaciom związanym z historią Ostrołęki.
Sobotni spacer związany był z Rudolfem Macurą działającym w okresie międzywojennym architektem, który czynnie uczestniczył w projektowaniu kilku ważnych i wciąż funkcjonujących w przestrzeni miejskiej budynków. To jemu właśnie Ostrołęka zawdzięcza m.in. projekty gmachów najstarszych ostrołęckich szkół.
Uczestników spaceru oprowadzał po tych miejscach Sebastian Wicher, muzealnik w białostockiej Galerii Miejskiej im. Ślendzińskich.
Zaczynamy przy I Liceum Ogólnokształcącym, przechodzimy na drugą stronę ulicy do II Liceum Ogólnokształcącego, później wędrujemy ulicą Kościuszki i Poprzeczną do Szpitalnej, gdzie odwiedzimy kościół farny. Z kościoła farnego skierujemy się do dawnego zespołu klasztornego ojców Bernardynów. Stamtąd na rynek, zobaczymy ratusz, starostwo powiatowe. Stamtąd z kolei powędrujemy do miejsca, gdzie nie ma już budynku zaprojektowanego przez Rudolfa Macurę, przy Mazowieckiej 8, gdzie znajdowała się łaźnia miejska i z łaźni miejskiej powędrujemy już prosto do ZSZ nr 1 przy 11 Listopada i tam będzie koniec dzisiejszego spaceru.
- mówi Sebastian Wicher.
Miejsca odwiedzone dziś w ramach spaceru historycznego to nie tylko obiekty zaprojektowane przez Rudolfa Macurę, ale także budynki związane z jego ingerencją czy też nadzorem przy pracach. Macura, oprócz tego, że był architektem, pełnił też funkcje urzędnicze, był również pedagogiem.
Spacery historyczne to projekt dofinansowany w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa “Wspólnie dla dziedzictwa”.