W sobotę, 12 kwietnia, w siedzibie Związku Kurpiów przy ulicy Świętokrzyskiej w Ostrołęce odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. „Event Wielkanocny” z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników regionalnych tradycji, kultury ludowej i rękodzieła.
Pod hasłem „Event Wielkanocny” kryje się barwna i różnorodna impreza, która łączy w sobie elementy kiermaszu, warsztatów artystycznych i żywej lekcji historii o Kurpiach. To niepowtarzalna okazja, by jeszcze przed Niedzielą Palmową poczuć świąteczną atmosferę i zanurzyć się w bogactwo kurpiowskiej kultury.
W godzinach od 11:00 do 14:00 odbędą się warsztaty prowadzone przez uznane twórczynie ludowe – Czesławę Kaczyńską i Krystynę Łaszczych. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać tradycyjne palmy wielkanocne, które dzień później będą mogły zostać poświęcone w kościele podczas tradycyjnego nabożeństwa Niedzieli Palmowej. To doskonała propozycja dla rodzin, dzieci i wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w wielkanocnych przygotowaniach.
Nie zabraknie również wyjątkowej prezentacji wycinanki kurpiowskiej – niezwykle charakterystycznej formy sztuki ludowej. Uczestnicy poznają sekrety jej tworzenia i dowiedzą się, jak może ona posłużyć jako inspiracja do ozdobienia domu, na przykład w formie oryginalnych firanek. Dodatkowo, Czesława Kaczyńska zaprezentuje, jak dawniej na Kurpiach tworzono firanki na ramie – technika ta z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników rękodzieła.
Podczas wydarzenia będzie można także nabyć kurpiowskie pamiątki – odzież i dodatki z motywami ludowymi, torby, książki i wiele innych wyjątkowych produktów, które pozwolą zabrać kawałek kurpiowskiej kultury do domu.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zgłoszenia udziału w warsztatach – ułatwi to sprawną organizację i komfort uczestników. Zgłoszenia można kierować mailowo na adres biuro@kurpie.org, telefonicznie lub przez SMS pod numer 795 558 289, a także za pośrednictwem Messengera Związku Kurpiów.
To wydarzenie to nie tylko szansa na ciekawe spędzenie soboty, ale przede wszystkim okazja do spotkania z żywą tradycją i wyjątkowymi ludźmi, którzy z pasją pielęgnują kurpiowskie dziedzictwo.