Bernardyńskie dziedzictwo - to temat sobotniego spaceru historycznego ulicami Ostrołęki z Fundacją Splot Pamięci.
W sobotę, 17 września odbył się kolejny ze spacerów historycznych, na które pasjonatów ciekawostek z dawnych lat zaprosiła Fundacja Splot Pamięci. Tym razem spacer zaczął się u zbiegu ulic Bernardyńskiej i Wójta Romy a poświęcony był w całości znajdującemu się w tym miejscu zespołowi poklasztornemu będącego w latach 1664 - 1864 siedzibą zakonu Bernardynów.
Spacer poprowadziła Barbara Kalinowska, na co dzień pracownik Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Historia zakonu Bernardynów i ich działalność duszpasterska w naszym mieście to jej pasja, którą zgłębiała w przeszłości i co dziś także bardzo ją fascynuje.
Co uczestnicy mogli zobaczyć na dzisiejszym spacerze, czego mogli się dowiedzieć?
Nie będzie to spacer zbyt długi, jeśli chodzi o kilometry. Niemniej jednak trochę kroków zrobimy. Będzie on obfitował w różne treści natury ekonomicznej, duszpasterskiej, zagadnień historyczny, sztuki, architektury i spraw społeczny. Chciałabym, żeby uczestnicy weszli na chór, żeby spojrzeć na całe wnętrze kościoła, jak na takie antropomorficzne wnętrze stanowiące niezwykłą całość jeśli chodzi o wystrój, spójność o pewien przekaz, bo sztuka baroku, która zaistniała we wnętrzu, odegrała szczególną rolę w pracy duszpasterskiej zakonników.
mówiła Barbara Kalinowska.