Fundacja Splot Pamięci zaprasza na kolejne “Spacery Historyczne” po Ostrołęce. Dla miłośników historii doskonała okazja do tego, by poznać historię miasta z zupełnie innej perspektywy: dotknąć jej, odwiedzając miejsca wydarzeń sprzed wielu lat. W najbliższy weekend zaplanowano dwa takie spacery.
Sobotni spacer (17 września) poświęcony zostanie historii i śladom dwustuletniej obecności i działalności ostrołęckich bernardynów.
Trudno minąć obojętnie to miejsce spacerując po Ostrołęce. Znajduje się ono w samym centrum miejscowości i wyraźnie odstaje od otaczającej go architektury, powstałej głównie w efekcie rozbudowy miasta w okresie PRL i w ostatnich czasach oraz niewielu budynków z okresu międzywojennego. W miejscu tym stoi budowla sakralna w stylu barokowym z końca XVII i połowy XVIII wieku, a w zasadzie zespół budowli złożony z kościoła, klasztoru, dziedzińca kalwaryjskiego oraz zabudowań gospodarczych. Wszystkie one świadczą o istnieniu w Ostrołęce jednego z najbardziej popularnych zakonów dawnej Rzeczypospolitej, czyli o bernardynach.
- czytamy w nocie organizatora spacerów.
Podczas spaceru zapoznamy się z dwustuletnią historią ostrołęckich bernardynów, od chwili ich przybycia w latach 60. XVII wieku do lat 60. XIX wieku, kiedy klasztor uległ kasacie. Poznamy okoliczności przybycia zakonników, środowisko, w którym działali oraz uwarunkowania gospodarcze funkcjonowania konwentu. Omówimy architekturę i sztukę, która pozostaje materialnym śladem pobytu wspólnoty w Ostrołęce. Zwrócimy uwagę na kontekst, wymowę, użyteczność sztuki tworzonej przez zakonników. Porozmawiamy o tym, co spotkało zakonników po kasacie i jak potoczyły się dzieje poklasztornego majątku.
mówi Jolanta Żubrowska z Fundacji Splot Pamięci.
Spacer odbędzie się w sobotę, 17 września 2022, początek o godz. 18:00, spacer potrwa ok. 2 godzin. Prowadzenie: Barbara Kalinowska, historyk i muzealnik. Autorka kilku książek dotyczących regionu, np. Bernardyni w Ostrołęce 1664-1864, W stronę światła. Jubileusz ostrołęckich elektrowni 1956-2016, katalogów muzealnych: Powstanie listopadowe. Katalog zbiorów, Bitwa pod Ostrołęką w ikonografii, Pocztówki z Ostrołęki 1902-1989, artykułów o tematyce regionalnej oraz scenariuszy wystaw. W 2019 roku opublikowała biografię artystyczną o Romualdzie Zerychu. Redaktor serii muzealnej „Militaria Masoviensia”.
Punkt startowy: na rogu ulic Bernardyńskiej i Wójta Romy. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://forms.gle/fSA57jtfQ7NPErtg7
Kolejny ze spacerów, zaplanowany na niedzielę, 18 września będzie poświęcony pionierom ostrołęckiego sportu.
W czasach, gdy w sporcie liczą się pieniądze, marketing i blichtr, a nawet lokalni kibice co tydzień pytają: "gdzie są transfery?!", przeniesiemy się do zupełnie innego świata. Tam, gdzie bito pierwsze rekordy, strzelano pierwsze bramki, a rozwarstwione społecznie miasteczko dorabiało się pierwszych gwiazd i gwiazdeczek bieżni, boisk i stadionów. Poznamy niesłychany koloryt, w który sport wzbogacał Ostrołękę dwudziestolecia międzywojennego oraz dramatyczny koniec tego świata.
- mówi Żubrowska.
Początek spaceru o godz. 15:00, spacer potrwa ok. 2 godzin. Prowadzenie: Tomasz Mrozek (ur. 1986), mgr (administracja publiczna, UW), dziennikarz, pasjonat lokalnej historii, szczególnie tej sportowej, wiceprezes Narwi Ostrołęka, członek zarządu Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, wcześniej spiker i fotograf na meczach, autor dwóch książek o historii Narwi oraz licznych artykułów o historii ostrołęckiego sportu. Odznaczony Srebrną Odznaką MZPN ('22), Złotą Odznaką Ciechanowsko-Ostrołęckiego OZPN ('12).
Punkt startowy: ul. Witosa 1 (przed siedzibą Klubu Narew), zakończenie: Stare Miasto, rejon ul. Gomulickiego. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://forms.gle/T4Wpj6RNoo27fYSa6