eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Smart przejście" w Ostrołęce. Umowa podpisana [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W Ostrołęce na najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych zainstalowane będą urządzenia wyposażone w najnowszą technologię „Smart przejście". Dziś umowę na wykonanie tej inwestycji z grupą Energa podpisał prezydent Janusz Kotowski. Na początek nowoczesne technologie mają być wprowadzone w pięciu punktach, mają powstać w ciągu pół roku.

Samorządy lokalne są zainteresowane współpracą ze spółką Grupy Energa w zakresie kompleksowych usługi oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta. Energa Oświetlenie oferuje na korzystnych warunkach wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych, modernizację oświetlenia, które przyczyniają się do istotnych oszczędności samorządu lokalnego w zużyciu energii.

Nowoczesny system „Smart przejście", wdrożony pilotażowo w Gdańsku na przejściu dla pieszych najbardziej narażonym na wypadki, zainstalowany został już w wielu miejscowościach Pomorza. Kolejne samorządy są zainteresowane poprawą bezpieczeństwo mieszkańców na najbardziej kolizyjnych przejściach w mieście.

31 października br. Prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski podpisał ze spółką Energa Oświetlenie sp. z o.o. list intencyjny, w który spółka zobowiązuje się do instalacji inteligentnych i bezpiecznych przejść dla pieszych w Ostrołęce, m.in. zlokalizowanych w pobliżu szkół. Modernizacji zostaną poddane w pierwszej kolejności przejścia położone przy ulicach: gen. Józefa Hallera, Fieldorfa „Nila".

Spółki Energa Oświetlenie przekazała Szkole Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce kamizelki odblaskowe dla najmłodszych uczniów.

List intencyjny podpisali: w imieniu Energa Oświetlenie Sp. z o.o. - prezes Zarządu Michał Bełbot i wiceprezes Zarządu Jaromir Falandysz oraz Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

- Cieszymy się, że Ostrołęka – miasto, z którym Energa od dawna współpracuje w wielu aspektach, dołączy do miejscowości, w których funkcjonują bezpieczne „Smart przejścia" - mówi Michał Bełbot, prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o. – Samorządy są zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych projektów proekologicznych. W naszej ofercie mamy usługi odpowiadające na ich zapotrzebowanie (energooszczędność) oraz wymogi z zakresu ochrony środowiska i gospodarki niskoemisyjnej. Efektem modernizacji oświetlenia jest redukcja emisji CO2 co umożliwia realizację planów gospodarki nisko emisyjnej przez samorządy.

- Zależy nam na zapewnieniu bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, szczególnie w pobliżu szkół, gdzie przechodzą dzieci. Dlatego chcemy, aby we współpracy z Energą jak najszybciej zainstalowane były systemy „Smart przejścia", które mają inne miasta – mówi Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki. - Inteligentny system doświetlenia zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo na przejściach. Zastosowanie nowoczesnych i oszczędnych rozwiązań ledowych będzie miało też niewątpliwie wpływ na oszczędności w budżecie miasta.

Jak działa system „Smart przejście"

Innowacyjny system "Smart przejście" wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku, na Trakcie Św. Wojciecha.

Instalowane przez Energę przejścia przez jezdnię są wyposażone w  inteligentny moduł. W momencie, gdy pieszy zbliża się do pasów, natężenie światła wzrasta o 80 procent. Przejścia z oprawami kierunkowymi wyposażone są w moduły analityczne wykrywające ruch pieszych. Oznakowane są za pomocą markerów odblaskowych zainstalowanych na powierzchni asfaltu.

System „Smart przejście" z czujnikami ruchu składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów" (np. zwierzęcia czy samochodu).

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej. Automatycznie zmniejsza się bowiem natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta. Na przejściach szczególnie niebezpiecznych przewidziana jest również możliwość instalacji defibrylatora. Dzięki zastosowaniu w systemie kamer możliwe jest monitorowanie przejścia i odtworzenie zapisu wideo (np. w przypadku dojścia do zdarzenia drogowego).

Energa Oświetlenie spółka z o.o. - należąca do Grupy Energa – specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług oświetleniowych, w tym wdrażaniu nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia. Spółka zatrudnia profesjonalną kadrę od lat związaną z energetyką i oświetleniem. Jest właścicielem 375 tysięcy lamp oświetleniowych. Dysponuje nowoczesnym sprzętem technicznym, specjalistycznym wyposażeniem oraz stosuje energooszczędne i innowacyjne rozwiązania w eksploatacji sieci oświetleniowych.

Spółka wdraża innowacyjne urządzenia i rozwiązania, w tym „Smart City" - ekologiczne i oszczędne oświetlenie LED - mające także wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Punkty świetlne mają niższą moc znamionową, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegają znacznej poprawie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×