eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jak jest z finansowaniem elektrowni w Ostrołęce? Mamy odpowiedź

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Podsekretarz stanu w ministerstwie energii Tadeusz Skobel ujawnił nowe informacje w sprawie finansowania inwestycji bloku C elektrowni w Ostrołęce. Jak się okazuje, w grę weszła promesa bankowa, jaka podpisana została przed miesiącem.

Poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki złożył interpelację poselską do ministerstwa energii, w której zapytał o dwie ważne kwestie, dotyczące budowy ostrołęckiej elektrowni. Odpowiedzi udzielił mu Tadeusz Skobel, podsekretarz stanu w ministerstwie. Okazuje się, że we wrześniu pozyskano promesę bankową na kwotę, która wypełnia potrzeby finansowania inwestycji bloku C ostrołęckiej elektrowni.

Poniżej pytania i odpowiedzi zawarte w interpelacji poselskiej.

Andrzej Halicki: Kiedy i kto, tj. jaki podmiot lub podmioty, uzupełnią brakujące ponad 3 mld zł na inwestycję?

Tadeusz Skobel: Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. („Spółka”) na potrzeby certyfikacji do aukcji głównej rynku mocy, zobligowana była do przedstawienia źródeł finansowania Projektu. W związku z powyższym, w dniu 6 września 2018 roku Spółka pozyskała promesę bankową wystawioną przez konsorcjum polskich banków. Kwota z promesy wypełnia potrzeby zewnętrznego, poza-kapitałowego finansowania Projektu. Dodatkowo, w dniu 4 września 2018 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Energa S.A., Enea S.A., Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. a Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych Energia, w zakresie potencjalnego zaangażowania kapitałowego Funduszu (poprzez objęcie udziałów w kapitale zakładowym Spółki) w Projekt. W treści Porozumienia określono wstępną strukturę finansowania Projektu, gdzie łącznie 2 mld PLN obejmuje kapitał wnoszony do Spółki przez Energa i Enea (po 1 mld PLN), oraz maksymalnie 1 mld PLN kapitał wnoszony do Spółki przez Fundusz. Szczegóły rozmów prowadzonych w sprawie finansowania Projektu oraz informacje dotyczące etapu, na którym się znajdują nie są jawne. Aktualnie trwają prace nad wypracowaniem ostatecznej struktury finansowania Projektu, która będzie stanowić wynik prowadzonych negocjacji, a jej ostateczny kształt będzie wspierał ekonomikę Projektu.

Andrzej Halicki: O ile miesięcy może opóźnić się oddanie do użytku nowego bloku elektrowni z powodu wymienionego w pierwszym pytaniu?

Tadeusz Skobel: Zwarty w dniu 12 lipca 2018 roku kontrakt z Generalnym Wykonawcą („GW”) determinuje przedział czasowy, w którym Spółka zobowiązana jest wydać GW polecenie rozpoczęcia prac („NTP”). Prowadzone obecnie prace, związane z zamknięciem struktury finansowania Projektu, służą optymalizacji rentowności Projektu oraz nie powodują naruszenia warunków wynikających z zawartego z GW kontraktu. Zgodnie z Umową Inwestycyjną wiążącą Energa, Enea i Spółkę wydanie NTP wymaga między innymi uprzedniego uzyskania zgód Rad Nadzorczych Energa i Enea w tym przedmiocie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×