Przemoc domowa to wciąż bardzo poważny problem. Doświadczają tego również mieszkańcy Ostrołęki. W 2022 roku ostrołęccy policjanci przeprowadzili 1041 interwencji domowych, często związanych też z przemocą. W 68 przypadkach wszczęto procedurę Niebieskiej Karty, a 52 razy policjanci zastosowali nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania do lokalu, w którym zamieszkują osoby doznające przemocy.
Ofiary przemocy coraz częściej uciekają od oprawców
Ofiarom przemocy domowej w Ostrołęce pomaga m.in. Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Oferuje on pomoc psychologiczną, pedagogiczną, grupy wsparcia czy nawet schronienie, w przypadku gdy osoby doznające przemocy nie mają się gdzie podziać. W 2022 roku z różnych form pomocy w OIK skorzystało 214 osób poszkodowanych oraz 87 osób podejrzanych o stosowanie przemocy.
OIK to miejsce, gdzie specjaliści udzielają pomocy, porad czy terapii. Niekiedy przemoc domowa łączy się również z problemem alkoholowym - działa więc grupa wsparcia dla osób doznających takiej przemocy, w grupie tej w 2022 r. było 7 kobiet. Niezwykle ważne jest też miejsce schronienia dla osób, które potrzebują czasowej izolacji od sprawcy. Tu statystyki są alarmujące: w ubiegłym roku ze schronienia w OIK skorzystało 15 osób, podczas gdy rok wcześniej były to tylko dwie osoby. Wzrost jest więc znaczący, co pokazuje, że ofiary przemocy coraz częściej uciekają od sprawców.
Jak wygląda sytuacja z pomocą psychologiczną? W całym ubiegłym roku na konsultację wstępną do psychologa OIK zgłosiło się 11 osób (7 mężczyzn i 4 kobiety), którzy wyrazili chęć pracy indywidualnej, z czego wszyscy podjęli terapię grupową w kierunku zaprzestania przemocy i nadal ją kontynuują. W ciągu 2022 roku odbyło się 78 spotkań.
Rozwiązania dla przemocowców
Pomoc dotyczy nie tylko ofiar przemocy, ale także osób podejrzanych o jej stosowanie: jeżeli taka osoba zdaje sobie sprawę ze swojego zachowania, zawsze można zaoferować jej wsparcie specjalistów.
W minionym roku 26 osób podjęło leczenie odwykowe w związku ze stosowaniem przemocy. 31 osób podejrzanych o stosowanie przemocy wyprowadziło się z miejsca zamieszkania, wobec jednej osoby eksmisję orzekł sąd. Podejmowane działania dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej dotyczyły również złożenia zawiadomienia o przestępstwie znęcania się nad bliską osobą, za którą grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (w przypadku znęcania się nad osobą nieporadną lub ze szczególnym okrucieństwem - kara jest jeszcze wyższa). Cztery osoby podejrzane o stosowanie przemocy w rodzinie skierowano do grupy korekcyjno-edukacyjnej dla osób nieradzących sobie z agresją w OIK.
Na jedną osobę nałożono dozór policji, sześć osób zostało zamkniętych w zakładach karnych. 17 osób pokrzywdzonych złożyło osobiście zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce. Sąd zajmował się sprawami przemocy, stosując nadzór kuratorski dla ośmiu rodzin, w dwóch przypadkach sąd zdecydował o leczeniu psychiatrycznym osoby stosującej przemoc, w kolejnych dwóch - skierował przemocową osobę na leczenie odwykowe.
Najbardziej cierpią dzieci
Niestety, ofiarami przemocy domowej często są dzieci, które najmocniej odczuwają trudne sytuacje w domu. W ubiegłym roku 80 dzieci objęto pomocą psychologów szkolnych, kolejna piątka uzyskała wsparcie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce. Jedno dziecko trafiło na pobyt do najbliższej rodziny, inne - objęto opieką w placówce pieczy zastępczej. Jedno dziecko trafiło też do szpitala psychiatrycznego, co pokazuje, jak wielka musiała być skala dramatu.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w 2022 r. wysłał 11 pism do Sądu Rodzinnego z prośbą o wgląd w sytuację opiekuńczo-wychowawczą dzieci
Niebieska Karta
W 2022 roku w Ostrołęce wszczęto 87 procedur „Niebieskie Karty”, w tym: 68 założonych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, 14 założonych przez pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, 4 założone przez pracowników oświaty, 1 założona przez przedstawiciela Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.
Procedura była wszczynana dwukrotnie w przypadku 21 rodzin, zaś w 69 rodzinach kontynuowana była procedura z lat poprzednich. Łącznie w 2022r. prowadzono 156 procedur „Niebieskie Karty”.
W 2022r. zostało zamkniętych 109 „Niebieskich Kart” z powodu ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy - w 56 przypadkach; rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania dalszych działań – w 53 przypadkach. W 47 rodzinach procedura „Niebieskiej Karty” jest kontynuowana w 2023 roku.
Gdzie szukać pomocy?
Telefoniczna linia interwencyjno-informacyjna dla osób dotknietych przemocą w rodzinie: 801 120 002. Telefon działa od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 22.00 oraz w niedzielę i święta w godzinach 8.00 - 16.00. W środy w godzinach 18.00 - 22.00 dyżurują prawnicy, którzy udzielają porad prawnych. Dodatkowe dyżury prawne w poniedziałki i wtorki od 17.00 do 21.00 pod numerem (22) 666 28 50 (połączenie pełnopłatne). Można także napisać maila na adres: niebieskalinia@niebieskalinia.info.info.
Na terenie Miasta Ostrołęki oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie realizują podmioty:
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej, adres: 07-410 Ostrołęka, ul. Kościuszki 24/26 , tel. 29 767 61 94,
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, adres: 07-410 Ostrołęka, ul. gen. Józefa Hallera 12, tel. 29 764 41 30 .