Trzej pasażerowie auta, którym w lutym 2023 r. potrącony został interweniujący przy ul. Mostowej policjant, zostali prawomocnie skazani. Wyrok pierwszej instancji zmieniono w jednym zakresie: Adrian D., Dawid Ch. i Hubert M. muszą zapłacić policjantowi wyższe nawiązki.
Potrącenie interweniującego policjanta
Do potrącenia policjanta przy ul. Mostowej w Ostrołęce doszło 5 lutego 2023 r. po godz. 2:00 w nocy.
Interweniujący policjant, próbujący zatrzymać auto, został potrącony przez pijanego kierowcę mazdy. Następnie sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Razem z kierowcą jechało trzech pasażerów - prokuratura ustaliła, że mężczyźni zmieniali się za kierownicą. Dwóch z nich usłyszało więc zarzuty prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, a cała trójka pasażerów - dodatkowo zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu.
Sprawcą potrącenia policjanta był... żołnierz Krystian S. (obecnie już zwolniony z zawodowej służby). Policjant odniósł poważne obrażenia. Doznał m.in. złamania kości łokciowej, wieloodłamowego złamania zatoki szczękowej z przemieszczeniem, złamania dolnej i bocznej ściany oczodołu, złamania łuku jarzmowego, stłuczenia klatki piersiowej.
Żołnierz potrącił policjanta. Do sądu trafił akt oskarżenia i wniosek. Takiej kary chce prokuratura
Do sądu w Ostrołęce trafił akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku przy ul. Mostowej w Ostrołęce. W lutym 2023 r. nietrzeźwy żołnierz potrącił zatrzymującego go policjanta. Prokurator wraz z aktem…
Przed sądem obu instancji stanęli już pasażerowie, którzy feralnego dnia jechali z Krystianem S.
Prawomocny wyrok w sprawie pasażerów auta
Jak informowaliśmy w marcu 2024 r., Sąd Rejonowy w Ostrołęce wydał wyrok w sprawie trzech oskarżonych mężczyzn - pasażerów auta.
Wszyscy zostali uznani za winnych zarzucanych im czynów. Adrianowi D. i Dawidowi Ch. za nieudzielenie pomocy poszkodowanemu wymierzono karę 6 miesięcy ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Za jazdę pod wpływem alkoholu D. i Ch. zapłacić mają po 6 tys. zł grzywny, mają też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 3 lata, a także sąd nakazał im zapłatę świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5 tys. zł.
Z kolei Hubert M. został uznany za winnego nieudzielenia pomocy - kara to 6 miesięcy ograniczenia wolności - prace społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie, podobnie jak w przypadku jego kolegów. Adrian D., Dawid Ch. i Hubert M. mieli zapłacić potrąconemu policjantowi po tysiąc złotych nawiązki.
To był wyrok nieprawomocny, od którego apelacje złożyli obrońcy dwóch oskarżonych oraz pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego - poszkodowanego policjanta.
Sąd Okręgowy w Ostrołęce zmienił wyrok - podwyższając kwotę nawiązki, jaką trzej mężczyźni mają zapłacić policjantowi. Zamiast tysiąca złotych, muszą zapłacić po trzy tysiące złotych. W pozostałym zakresie sąd utrzymał w mocy wyrok i orzekł o kosztach sądowych.
Poszkodowany policjant wrócił do służby. Proces kierowcy prowadzony jest oddzielnie.