Radny miejski Łukasz Kulik skierował interpelację do prezydenta Ostrołęki Pawła Niewiadomskiego w sprawie niedawno pozyskanego dofinansowania na wyposażenie placówek oświatowych w mieście. W swoim piśmie radny gratuluje sukcesu władzom miasta, jednocześnie prosząc o szczegółowe informacje dotyczące planowanego rozdysponowania środków. I taką odpowiedź już otrzymał.
"Przede wszystkim gratuluję pozyskania tak dużej kwoty na doposażenie naszych szkół i placówek oświatowych. To jest niewątpliwy sukces" – napisał radny Kulik, wyrażając uznanie dla pracy urzędników miejskich.

Prawie 7 milionów złotych dofinansowania dla ostrołęckiej oświaty
Kolejna dobra wiadomość dla Ostrołęki, tym razem dla ostrołęckiej oświaty prawie 7 mln złotych dofinansowania - cieszy się prezydent Paweł Niewiadomski. …
W interpelacji radny zwraca się z prośbą o przedstawienie konkretnych danych dotyczących projektu, w tym listy placówek objętych wsparciem oraz szczegółowy wykaz planowanych zakupów i prac remontowych w każdej z nich. Kulik prosi również o informacje na temat przewidywanych kosztów i harmonogramu realizacji poszczególnych zadań.
Istotną kwestią poruszoną w interpelacji jest również organizacja procesu zakupowego. Radny pyta o sposób przeprowadzenia postępowań zakupowych, przypominając o korzyściach płynących z centralnego koordynowania takich działań przez Urząd Miasta.
"W poprzednich latach to Urząd Miasta jako koordynator organizował postępowania. Łatwiej przeprowadzić jedno duże niż kilka mniejszych, i miało to istotny wpływ na uzyskanie niższych cen zakupu" – argumentuje Kulik. Wskazuje także na dodatkowe korzyści takiego rozwiązania, jak "ujednolicenie techniczne pozyskiwanych urządzeń, co przekłada się na standaryzację procesów nauczania we wszystkich placówkach w mieście i pozwala na obniżenie kosztów serwisu w kolejnych latach".
W odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Kulika, prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski przedstawił szczegółowy plan wykorzystania blisko 7 milionów złotych dofinansowania dla ostrołęckich placówek oświatowych. Środki zostaną przeznaczone na realizację projektu "Szkoła dostępna dla uczniów/uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi".
- ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ (861 KB)
Projekt o łącznej wartości ponad 8,1 mln złotych (z czego 85% stanowi dofinansowanie, a 15% wkład własny miasta) ma na celu dostosowanie czterech szkół podstawowych i trzech liceów ogólnokształcących do potrzeb uczniów wymagających specjalnego wsparcia. Planowane inwestycje obejmą modernizację infrastruktury, wdrożenie nowoczesnych technologii oraz zakup specjalistycznego wyposażenia.
Największym beneficjentem będzie Szkoła Podstawowa Nr 4, która otrzyma ponad 2 miliony złotych na m.in. modernizację pionu sportowego, stworzenie ogrodu sensorycznego ze strefą relaksu oraz budowę miasteczka ruchu drogowego. Szkoła Podstawowa Nr 5 może liczyć na ponad 1,6 mln złotych, które zostaną przeznaczone między innymi na przebudowę wewnętrznego dziedzińca szkolnego z utworzeniem ścieżki edukacyjno-ruchowej.
W przypadku liceów, najwyższą kwotę - ponad 1,3 mln złotych - otrzyma II LO, gdzie planowana jest modernizacja sali gimnastycznej oraz adaptacja przestrzeni pod salę do rozwijania pasji i talentów z możliwością nagrań audiowizualnych. I LO wzbogaci się o ogród całoroczny jako strefę relaksu, a III LO przeznaczy część środków na stworzenie miejsca do relaksu na zewnątrz szkoły.
W ramach inwestycji szkoły zostaną wyposażone w nowoczesne klasopracownie językowe i matematyczne, a także sprzęt multimedialny. Ponadto planowane są dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w tym budowa podjazdów oraz modernizacja klatek schodowych. Zgodnie z informacją przekazaną przez prezydenta Niewiadomskiego, realizacja projektu ma potrwać do 30 czerwca 2026 roku. Miasto Ostrołęka jako beneficjent i koordynator projektu będzie organizowało postępowania dotyczące zakupu wyposażenia dla wszystkich placówek objętych programem.