Radnego Ryszarda Żukowskiego z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zainteresowała współpraca miasta z Muzeum Żołnierzy Wyklętych. A konkretnie - czy taka współpraca ma miejsce. Prezydent Ostrołęki odpowiada, że muzeum to ważny punkt na kulturalnej mapie Ostrołęki.
- Od marca 2022 roku działa w naszym mieście pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. O powstaniu tej wyjątkowej placówki kultury pisały ogólnopolskie media, z uznaniem wypowiadali się o niej wybitni historycy i naukowcy. Czy Miasto, zwłaszcza wydziały zajmujące się oświatą i promocją podjęły działania, by nawiązać współpracę z Muzeum, by zainteresować współczesną historią naszą młodzież i promować Ostrołękę i Muzeum w Polsce i poza granicami kraju? - zapytał w interpelacji radny Ryszard Żukowski.
W odpowiedzi prezydent Ostrołęki wyjaśnił, jakie kompetencje ma Miasto Ostrołęka jako organ prowadzący szkoł i placówki oświatowe, a sposób, w jaki poszczególne szkoły wpomagają wychowawczą rolę rodziny, zależy od decyzji dyrektora. - To w gestii dyrektora szkoły i placówki (w porozumieniu z rodzicami i uczniami) leży wybór instytucji, z którymi współpracuje, aby kształtować właściwe postawy społeczne, patriotyczne i obywatelskie uczniów - wskazał prezydent Kulik. Dodał, że jest przekonany, że dobrze przygotowani historycy pracujący w ostrołęckich szkołach kompetentnie wprowadzają uczniów we współczesną historię.
Prezydent podkreślił, że miasto ma własne jednostki kulturalne, a w czasie organizowania uroczystości i wydarzeń współpracuje także z samorządowymi i państwowymi instytucjami kultury z terenu miasta. - Zarówno Muzeum Żołnierzy Wyklętych, jak i Muzeum Kultury Kurpiowskiej, stanowią ważne punkty na kulturalnej mapie Ostrołęki oraz znajdują się wśród polecanych gościom i zwiedzającym atrakcje turystyczne - zakończył prezydent.