eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo, KIEDYŚ TO BYŁO

Ponad 30 tys. ludzi nad Narwią. Ta uroczystość przeszła do historii Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrołęce zapadło na długo w pamięci mieszkańców. Wydarzenia z 1986 roku śledziło na żywo na błoniach nad Narwią kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a do Ostrołęki zjechały wówczas najważniejsze postaci polskiego Kościoła.

W dniach 6-14 kwietnia 1986 roku w diecezji łomżyńskiej gościł obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Pierwszą parafią, która witała cudowny wizerunek, była parafia pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce. Na błoniach za farą rozstawiono ołtarz polowy. 6 kwietnia o koło godziny 15.00 rozpoczęła się pamiętna uroczystość. Było pochmurno i zimno, ale przy farze zgromadziło się, według szacunków, ponad 30 tysięcy osób.

zdjecie

W uroczystości wziął udział prymas Polski kardynał Józef Glemp, biskup łomżyński Juliusz Paetz, biskupi pomocniczy Tadeusz Zawistowski i Edward Samsel, a także wszyscy ostrołęccy księża. Specjalną depeszę nadesłał papież Jan Paweł II (odczytano ją na uroczystości).

- Jasnogórska Pani "zatonęła" w kwiatach. Hołd składali jej kolejno: przedstawiciele wszystkich grup społecznych ostrołęckiej parafii kościoła farnego, młodzież, rodzice, siostry zakonne oraz proboszcz parafii ks. dziekan Zygmunt Żukowski. Młodzież wręczyła kwiaty wszystkim biskupom. Słowo powitalne wygłosił pasterz Kościoła łomżyńskiego biskup Juliusz Paetz. Uroczystą Mszę św. koncelebrował arcybiskup Bronisław Dąbrowski a homilię wygłosił ks. prymas Józef Glemp. Mówił w niej o rozpoczęciu Nawiedzenia w diecezji łomżyńskiej od Ostrołęki - miasta, o którym już w szkole uczą się dzieci jako o miejscu bitwy w czasie Powstania Listopadowego. Ma więc to Nawiedzenie szczególną wymowę na miejscu, gdzie przed 155 laty bohaterską śmierć poniosło tylu żołnierzy polskich. Chcemy z tego miejsca - mówił Ks. Prymas - upraszać u Maryi pokoju dla tego miasta, diecezji, naszej Ojczyzny i całego świata - relacjonował Czesław Parzych w książce "600 lat parafii w Ostrołęce".

zdjecie

Po nabożeństwie powitalnym odbyła się całonocna adoracja, następnie - ponownie na błoniach - odprawiono drugą mszę świętą. Obraz odwiedził m.in. Nową Wieś, parafię św. Wojciecha w Ostrołęce, parafię św. Antoniego w Ostrołęce i kaplicę Zbawiciela Świata, dokąd przeszedł ulicami Staszica, Gomulickiego, Kilińskiego i Goworowską.

- W czasie Nawiedzenia w całym mieście, szczególnie na trasach przemarszu Obrazu, w wielu oknach domów i mieszkań wystawiono wizerunki Maryi i krzyże, pięknie udekorowane kwiatami, płonącymi świeczkami i lampkami elektrycznymi - wspominał Czesław Parzych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×