eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Ostrołęczanin padł ofiarą oszusta. Sądził, że pomaga rodzinie, a stracił 1000 złotych

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Mieszkaniec Ostrołęki otrzymał przez komunikator prośbę o pożyczkę od członka swojej rodziny. Kierując się chęcią pomocy, spełnił prośbę i… stracił w ten sposób 1 000 złotych. To kolejna już osoba oszukana w ten sposób, a wszystko zaczyna się od włamania na konto w portalu społecznościowym.

Mechanizm oszustwa, którego ofiarą padł mieszkaniec naszego miasta, niestety zadziałał po raz kolejny. Sprawa z utratą pieniędzy miała swój początek od niewłaściwie zabezpieczonego konta w profilu społecznościowym, które oszust wykorzystał do wyłudzenia pieniędzy.

Sprawca, włamał się na konto komunikatora Messenger należące mieszkanki Ostrołęki i korzystając z niego poprosił o przelanie pieniędzy jedną z osób z listy kontaktowej. Niestety odbiorca wiadomości – w tym przypadku członek rodziny, kierując się chęcią pomocy przesłał kod blik, w efekcie został oszukany na kwotę ponad 1 000 złotych.

Pamiętajmy, aby weryfikować wiadomości otrzymane od znajomych, w których proszą o pożyczkę pieniędzy.

- mówi komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na często niewłaściwie zabezpieczone konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki.

Osoby, które otrzymały taką wiadomość są przekonane, że rozmawiają ze swoim znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają na konto oszusta.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych, w których proszą o pożyczkę pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się osobiście lub telefonicznie ze znajomym w celu upewnienia się, czy faktycznie to on potrzebuje tego rodzaju pomocy. W przypadku tego rodzaju prośby nie kierujmy się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów.

Przypominamy, używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętajmy również o kilku ważnych zasadach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania. Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
×