Wyjątkowa inwestycja Tetra Pak i Stora Enso w Ostrołęce warte 29 mln euro pozwoli potroić moce przerobowe recyklingu kartonów po napojach z 25 tys. do 75 tys. ton w skali roku.
Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia mogą cieszyć się wspólną inwestycją firm Tetra Pak i Stora Enso wartą 29 mln EUR, która wspiera realizację unijnego projektu rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR). Inwestycja zlokalizowana w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce umożliwi potrojenie moce przerobowych recyklingu kartonów po napojach i płynnej żywności w skali roku w Polsce, z 25 tys. do 75 tys. ton.
Funkcjonująca w ramach recyklingu kartonów po napojach linia, będzie zapewniać utylizację całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w Polsce, a także wolumenu pochodzącego z sąsiednich krajów, jak Czechy, Węgry, Słowacja, Łotwa, Estonia i Litwa. Jest to kamień milowy w historii technologicznych innowacji. Zakład przetwarza opakowania, oddziela włókna od polimerów i aluminium, a następnie ponownie przetwarza frakcje włóknistą na materiały tekturowe.
Przy wsparciu czeskiej spółki Plastigram Industries, która wspólnie z Tetra Pak wprowadza na skalę przemysłową technologię do przekształcania frakcji polyAl w nowe produkty, technologia uległa istotnej poprawie. Wiąże się to z dużym zainteresowaniem ze strony branży ze względu na możliwości dalszego wykorzystywania surowca i zamknięcia obiegu odpadu. Tetra Pak planuje wspierać projekty mające na celu zwiększenie mocy przerobowych i szacuje, że do 2027 roku będzie potrzebne 120 mln EUR na wsparcie tych inicjatyw.
Ponadto firma jest zdeterminowana, aby do 2030 roku zwiększyć unijny wskaźnik zbiórki kartonów po napojach do recyklingu do 90%, a wskaźnik recyklingu do 70%. Założenia projektu zostały wypracowane przez consortium Alliance for Beverage Cartons and the Environment (ACE). Projekt tej inwestycji pociąga za sobą odpowiedzialność za właściwe wykorzystanie odzyskanego surowca do produkcji nowych materiałów opakowaniowych.
Inwestycja jest jednym z najważniejszych wpisów w historii polskiego recyklingu i pokazuje, jak wiele można zrobić poprzez działanie systemowe i współpracę partnerską. Wykorzystywać surowce, ograniczać odpady – to właśnie zielona transformacja w sektorze opakowań żywności.