eOstroleka.pl
,

NBP: Nowe monety kolekcjonerskie - „Władysław I Łokietek” i „Denar Bolesława II Śmiałego”

REKLAMA
zdjecie 608
fot. NBPfot. NBP
REKLAMA

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z dwóch serii – „Skarby Stanisława Augusta” oraz „Historia monety polskiej”. Na kolekcjonerów czekają złota moneta o nominale 500 zł i srebrna pięćdziesięcio­złotówka z podobizną Władysława I Łokietka oraz srebrne 5 zł z wizerunkiem denara Bolesława II Śmiałego.

Rewersy najnowszych monet z serii „Skarby Stanisława Augusta” przedstawiają wizerunek Władysława I Łokietka, władcy, który przywrócił Piastów na tron polski i zjednoczył znaczną część Królestwa Polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego. Na ich awersach znajduje się łaciński napis, który w przekładzie znaczy: „Kazimierza Kujawskiego syn, po trzykroć wygnaniec, powróciwszy na ojczystą ziemię rozrzucone części państwa zebrał i połączył. Umarł roku pańskiego 1333, mając lat 73, panowawszy lat 13, dnia 2 marca”.

Nakład wybitej w czystym złocie (próba 999,9) monety 500-złotowej nie przekroczy 750 sztuk, a srebrnej (próba 999) – 5 tys. sztuk. Autorem awersów oraz napisów na rewersach jest Robert Kotowicz. Rewersy zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska. Następna moneta z serii „Skarby Stanisława Augusta” ukaże się w marcu 2014 r.

„Denar Bolesława II Śmiałego” to druga moneta w serii „Historia monety polskiej”, upamiętniającej liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa. Na jej przedniej stronie widnieje awers denara, przedstawiający profil Bolesława II Śmiałego wraz z atrybutami władzy – koroną i mieczem. Druga strona – poza miniaturą tradycyjnego awersu współczesnych polskich monet – odwzorowuje fragment rewersu denara z wizerunkiem budowli zwieńczonej kopułami, prawdopodobnie krakowskiej siedziby króla.

Moneta „Denar Bolesława II Śmiałego” została wybita w srebrze w nakładzie 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Następna moneta w serii, „Denar Bolesława III Krzywoustego”, ukaże się w przyszłym roku.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w folderze „Monety okolicznościowe NBP”.

W wypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Biurem Prasowym NBP:

Źródło: NBP
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×