eOstroleka.pl
Ostrołęka, Aktualizacja: 23 maja 2024, 11:53

Na co chorujemy? Problematyczna staje się gruźlica - a oto powód

REKLAMA
zdjecie 4998
zdjecie 4998
REKLAMA
zdjecie 4998

Na co chorowali ostrołęczanie w 2023 roku? Nie brakowało przypadków chorób zakaźnych. PPIS zwraca uwagę, że problematyczna staje się gruźlica - także ze względu na obecność uchodźców z Ukrainy, które często przybywają do Polski już chore i nie leczą się przez długi okres czasu.

Choroby zakaźne w Ostrołęce - raport za 2023

W 2023 r. zarejestrowano pięć przypadków przewlekłego zachorowania na wirusowe zapalenia wątroby typu C, w tym jedna osoba była hospitalizowana. Zgłoszono 38 osób pokąsanych przez różne zwierzęta, z czego 21 zakwalifikowano do szczepienia i wykonano u nich szczepienie. Żadna pokąsana osoba nie została hospitalizowana.

W ubiegłym roku odnotowano zachorowania u 11 osób zakażonych pałeczką Salmonella, w tym 10 osób wymagało hospitalizacji. Wśród tych osób u 1 osoby zdiagnozowano zakażenie pozajelitowe. - Porównując zachorowania na salmonellozy z roku 2023 do 2022 można zauważać tendencję zwyżkową - wskazał sanepid.

Grypa wciąż groźna

W 2022 roku zgłoszono 33 139 przypadków podejrzeń zachorowań na grypę (zachorowania grypopodobne), z tego 16 275 to dzieci do lat 14. Sześć przypadków zachorowania zostało potwierdzonych badaniami molekularnymi w kierunku wykrycia grypy, wszystkie były hospitalizowane.

Z kolei w ubiegłym roku dokonano nowelizacji Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej na 2023 r., która z dniem 7 lipca 2023 r. zniosła obowiązek składania przez placówki medyczne do Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawozdań. Obecnie informacje o zachorowaniach na grypę publikowane są na stronach Centrum e-Zdrowie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce rejestruje obecnie tylko potwierdzone przypadki grypy – badania wykonane metodą PCR lub testem antygenowym. W 2023 roku odnotowano więc 32 przypadki grypy potwierdzonej, wszystkie potwierdzono testem antygenowym, z czego hospitalizowano 6 osób.

- Choroba jest sezonowa. Obserwowany jest spadek liczby osób szczepiących się przeciw grypie. Liczba osób chorych istotnie koreluje z liczbą kontaktów międzyludzkich - czytamy w podsumowaniu.

Posocznice, neuroinfekcje

W 2023 r. do PSSE w mieście Ostrołęka zgłoszono trzy przypadki zachorowania na posocznicę o etiologii Streptococcus pneumoniae – wszystkie hospitalizowane. Warto dodać, że rok wcześniej nie zgłoszono żadnego przypadku posocznicy.

W minionym roku zarejestrowano trzy przypadki odkleszczowego zapalenia mózgu oraz jedno bakteryjne zapalenie opon mózgowych – wszystkie przypadki były hospitalizowane.

Inne choroby

W 2023 r. na rotawirusy zachorowało 7 osób, znacznie mniej w porównaniu z rokiem 2022 gdzie zachorowało 36 osób. Na tę chorobę chorują głownie dzieci do lat 14.

Spośród chorób wenerycznych zgłoszono dwa przypadki innych postaci kiły lub kiły nieokreślonej. Zgłoszono również jedno zachorowanie na wirus HIV. Z innych chorób odnotowano m.in. 16 zachorowań na płonicę, 7 na boreliozę, 1 na różę, 70 na ospę wietrzną.

Odnotowano znaczny spadek zachorowań na ospę wietrzną w stosunku do roku 2022. Zachorowania na tę chorobę mają jednak charakter sinusoidalny – w jednym roku rosną a w kolejnym potrafią maleć.

Problematyczna gruźlica - także ze względu na Ukraińców

W 2023 r. zgłoszono pięć nowych zachorowań na gruźlicę. Z uwagi na obecność w Polsce uchodźców z Ukrainy, monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna miasta z tym związana, pod względem chorobowym. Nie odnotowano znacznych zachorowań wśród tej grupy ludności przebywającej w Ostrołęce, jednak mając na uwadze szczególnie stan wyszczepialności populacji ukraińskiej, służby sanitarne wciąż są czujne.

- Dalszej analizy i stałego monitoringu wymagają zachorowania na ostre porażenia wiotkie (OPW) a także zachorowania na gruźlicę oraz choroby weneryczne. Pod szczególne zainteresowanie dotyczące zachorowań na gruźlicę, wiąże się z populacją osób z Ukrainy, które, jak wynika z obserwacji sytuacji epidemiologicznej kraju, przybywają do Polski już chore na gruźlicę lub nie leczą się przez długi okres czasu, co skutkuje narażeniem kolejnych osób z kontaktu na zakażenie - informuje PPIS.

Usłyszeliśmy o tym również na czwartkowej sesji rady miasta od szefowej ostrołęckiego sanepidu:

Tak, są zachorowania wśród osób niekoniecznie pochodzenia polskiego - wśród Ukraińców, Gruzinów, które przyjeżdżają tu w poszukiwaniu pracy. Problem polega na tym, że te wykrycia są totalnie przypadkowe, oni na co dzień nie posiadają lekarza pierwszego kontaktu (...) Takie osoby są, takie osoby się zdarzają. Niestety, w przyszłości, będzie to być może większy problem. 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
 16  17  18  19  20  21 dk22
dk23  24  25  26 dk27 dk28 dk29
dk30  1  2  3  4  5  6
×