Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce przedstawił raport ze stanu sanitarnego miasta za 2019 rok. Jak informuje ostrołęcki sanepid, w 2019 roku zarejestrowano 438 zachorowań na choroby zakaźne, w tym 262 osoby hospitalizowano.
WZW
W 2018 roku odnotowano 15 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu C, w tym 4 hospitalizacje. W 2019 roku było to 14 przypadków WZW C, w tym również 4 hospitalizacje. Z kolei w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B, w 2018 roku odnotowano 1 przypadek, natomiast w 2019 roku - cztery przypadki.
Odnotowuje się stałą zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu C. WZW C to choroba podstępna, tzw. "cichy zabójca", potrafi pozostać w utajnieniu nawet 20 lat. Działa to na niekorzyść pacjenta, bo ujawniona po latach nie daje dobrych rokowań. Najistotniejszym kierunkiem działań związanych z WZWC jest doinformowanie pacjentów nieświadomych o konieczności wykonania badań, niestety w dalszym ciągu odpłatnie
- informuje sanepid.
Gruźlica
Niepokojące jest, że wciąż pojawiają się przypadki osób chorych na gruźlicę. "Stanowi to problem zarówno dla służb sanitarnych, jak i dla chorych i osób z kontaktu z nimi z uwagi na ostracyzm społeczny wobec osób chorych" - wskazuje sanepid.
W 2018 roku w Ostrołęce zachorowało 11 osób, w 2019 roku - 9 osób.
Jak dodaje sanepid, "gruźlica w dalszym ciągu stanowi duży problem. Osoby chore stanowią ogromne zagrożenie dla innych, będących w długotrwałym kontakcie z chorym. Należy zwrócić uwagę, iż chorują różne grupy społeczne w Ostrołęce".
Wścieklizna
Zapobieganie zachorowaniom na wściekliznę oparte jest na profilaktycznym szczepieniu osób narażonych na zakażenie. W 2018 roku zgłoszono 22 osoby pokąsane przez psy, w tym 14 osób zakwalifikowano do szczepienia przeciw wściekliźnie. W 2019 roku było to 10 przypadków, wszystkie te osoby zaszczepiono.
Odnotowano nieznaczny spadek pokąsań ludzi przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę, najczęściej psy. Współpracując w zakresie pokąsań przez zwierzęta z Inspekcją Weterynaryjną, prowadzona jest akcja informacyjno-edukacyjna. Szeroka współpraca prowadzona jest równieżz poradnią chorób zakaźnych szpitala w Ostrołęce
- podkreśla sanepid.
Borelioza i ospa wietrzna
Sanepid w swoim raporcie odnotowuje nieznaczny spadek zachorowań na boreliozę. "Rejony, w których dochodziło do ukąszeń przez kleszcze to lasy, obok miejsca zamieszkania pacjentów" - wskazuje.
Za to zdecydowanie więcej jest zachorowań na ospę wietrzną.
Jest to spowodowane cyklicznością zachorowań, która jest charakterystyczna dla tej choroby
- podaje sanepid.
Salmonelloza i zbiorowe zatrucia pokarmowe
W 2018 roku odnotowano tylko 6 zachorowań na salmonellozę, wszystkie osoby chore były hospitalizowane. W 2019 roku było to 12 zachorowań, w tym 11 hospitalizacji. Dobra wiadomość jest taka, że w 2018 i 2019 roku nie zgłaszano zbiorowych zatruć pokarmowych.
Grypa sezonowa
W 2018 roku zgłoszono 31 787 przypadków podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, z tego 15 891 to dzieci do lat 14. W 2019 roku zgłoszono 27 943 przypadki zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, z tego 13 941 to dzieci do lat 14. Wszystkie zgłoszenia dotyczyły zachorowań grypopodobnych, a nie zachorowań na grypę. - Widoczna jest sezonowość tej choroby, wzrasta liczba osób szczepiących się przeciwo grypie, mimo iż szczepionki są płatne - informuje sanepid.
Neuroinfekcje
W 2018 roku zarejestrowano 1 zapalenie mózgu nieokreślone, natomiast w 2019 roku zarejestrowano 2 przypadki wirusowego zapalenia opon mózgowych nieokreślonego.
HIV/AIDS
Od 2013 roku ostrołęcki sanepid zarejestrował 18 nosicieli wirusa HIV oraz 6 przypadków AIDS. W 2018 roku nie odnotowano żadnego przypadku HIV ani objawowego AIDS. W 2019 roku zarejestrowano 1 przypadek zakażenia HIV i 1 przypadek pełnoobjawowego AIDS.