Dobiegają końca prace związane z przygotowaniem pierwszej części wystawy stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które powstało w zabytkowych budynkach po byłym areszcie śledczym zakończyło się w marcu 2019 roku. Wtedy oficjalnie zamknięto ten etap inwestycji, który z kolei otworzył drogę do przygotowania wystawy stałej. Po ponad dwóch latach przygotowań pierwsza z części tego etapu prac również dobiega końca.
Scenariusz naszej wystawy został stworzony we współpracy z historykami z Instytutu Pamięci Narodowej. Jej pierwsza część to kontent multimedialny m.in. w postaci filmów czy prezentacji. To także grafiki, elementy aranżacyjne i scenograficzne oraz instalacje artystyczne. Zadbano również o niezbędną infrastrukturę teletechniczną i elektryczną.
- informuje dyrekcja muzeum na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Za pomocą multimediów, scenografii ekspozycja wyjaśni widzowi, jak doszło do II wojny światowej. Pokaże trudną sytuację międzynarodową, w której znalazł się nasz kraj na przełomie lat 30-40. XX w. Prezentacja zaczyna się od Wojny Obronnej 1939 roku i przebiegu działań militarnych zarówno w Polsce, jak i w regionie.
Wyjaśnimy, w jaki sposób komuniści przejmowali władzę w naszym kraju. Pokażemy skalę represji. Zapoznamy zwiedzających z genezą podziemia antykomunistycznego.
- informuje dyrektor Janusz Kotowski.
Wystawę przygotowuje firma Deko-Bau z Lubina, które pracowało m.in. przy powstaniu Muzeum Emigracji w Gdyni czy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Wystawa powstaje dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz wsparciu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, a także sekretarza stanu Jarosława Sellina.
Przygotowywana obecnie część ekspozycji będzie wstępem do historii Żołnierzy Wyklętych.
Mamy zapewnienie od Ministerstwa na finansowanie drugiej, najważniejszej części wystawy, która będzie koncentrowała się na losach Niezłomnych. Przedstawimy m.in. najwybitniejsze postacie, opowiemy o potyczkach, bitwach, ukażemy wyjątkowość oporu antykomunistycznego w naszym regionie. Ponadto chcemy wyposażyć salę kinową, w której będą mogły odbywać się też i koncerty, przedstawienia, konferencje.
- dodaje dyrektor Kotowski.
Ostateczny termin otwarcia wystawy nie jest obecnie znany. Jak informuje muzeum data otwarcia placówki dla zwiedzających zostanie uzgodniona z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przy jego ustalaniu wzięta zostanie pod uwagę również sytuacja epidemiologiczna w kraju.