Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało okolicznościowe wpisy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dotyczyły one także ostrołęckiego muzeum poświęconego Niezłomnym. - To jedna z kluczowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci - napisano o placówce przy ul. Traugutta.
- W Ostrołęce, w symbolicznym miejscu, budynku dawnego więzienia, tworzymy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. To jedna z kluczowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci - napisano na twitterowym profilu Ministerstwa Kultury i Sportu.
W Ostrołęce, w symbolicznym miejscu, budynku dawnego więzienia, tworzymy #MuzeumŻołnierzyWyklętych 🇵🇱
— Ministerstwo Kultury i Sportu (@MKiDN_GOV_PL) March 1, 2021
To jedna z kluczowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci, realizowana przez MKDNiS dzięki zaangażowaniu wicepremiera @PiotrGlinski pic.twitter.com/Wx5V7s4m65
Na ministerialnym profilu zamieszczono również unikalne eksponaty, jakie mają znaleźć się na wystawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, a są obecnie w posiadaniu muzeum. To m.in. różaniec z chleba i krzyż przetopiony z obrączki ślubnej.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 🇵🇱
— Ministerstwo Kultury i Sportu (@MKiDN_GOV_PL) March 1, 2021
O Niezłomnych przypominają nam dziś, w sposób symboliczny, unikalne eksponaty znajdujące się w #MuzeumŻołnierzyWyklętych w Ostrołęce - różaniec z chleba i krzyż przetopiony z obrączki ślubnej.
Cześć Ich pamięci! 🇵🇱 pic.twitter.com/iiZgTzI10c
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstało w budynkach po były areszcie śledczym przy ulicy Traugutta. Budynki te zmieniły nie tylko swoje przeznaczenie, ale też odmieniono ich wygląd. Nakładem finansowym, sięgającym około 30 milionów złotych, przeprowadzono gruntowny remont, który zakończył się dokładnie dwa lata temu. Niestety, od tego czasu nie została uruchomiona wystawa stała. Od 1 grudnia 2020 roku dyrektorem muzeum - najpierw po nominacji prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika, a później ministra Glińskiego - został były prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.