Wiceminister Jarosław Sellin w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych gościł w "Kwadransie Politycznym" w Telewizji Polskiej. Mówił o upamiętnianiu bohaterów podziemia antykomunistycznego, m.in. poprzez muzeum w Ostrołęce.
Od 2011 roku dokładnie 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dzisiejszym porannym programie "Kwadrans Polityczny" w TVP 1 o składaniu hołdu Niezłomnym mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin.
- Budujemy właśnie teraz dwa muzea poświęcone Żołnierzom Wyklętym, w Ostrołęce i na Rakowieckiej w Warszawie. To jest nawet coś szerszego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ufam, że takie systematyczne działanie instytucji, jak to udowodnił IPN, ale te nowe instytucje też będą tak pracować, spowoduje, że bez żadnych zachwiań i żadnych wątpliwości ci ludzie, którzy w polskim panteonie się znaleźli, pozostaną w nich na zawsze - podkreślił Sellin.
Budujemy dwa muzea dedykowane Żołnierzom Wyklętym - w Ostrołęce i na Rakowieckiej w Warszawie - Jarosław #Sellin do @marcin_wiklo | #1marca pic.twitter.com/zhdPq7WPms
— KwadransPolityczny (@KwadransPolit) March 1, 2021
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest już wybudowane od 2019 roku. Muzeum powstało w budynkach po były areszcie śledczym przy ulicy Traugutta. Budynki te zmieniły nie tylko swoje przeznaczenie, ale też odmieniono ich wygląd. Nakładem finansowym, sięgającym około 30 milionów złotych, przeprowadzono gruntowny remont, który zakończył się dokładnie dwa lata temu.
Niestety, od tego czasu nie została uruchomiona wystawa stała. Od 1 grudnia 2020 roku dyrektorem muzeum - najpierw po nominacji prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika, a później ministra Glińskiego - został były prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.