“Czwartacy” z ZSZ nr 1 wzięli udział w rekonstrukcji historycznej odtwarzającej jedną z akcji podziemia antykomunistycznego z 1945 roku z Jedwabnego. Członkowie szkolnego koła historycznego wcielili się w rolę więźniów obozu a jeden z uczniów wiernie odtworzył postać partyzanta.
Rekonstrukcja historyczna z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce odbyła się w niedzielę, 15 września. Była to wyjątkowo udane żywa lekcja historii odtwarzająca pełne heroicznej walki zdarzenia Jedwabnego z 23 października 1945 roku.
Jedwabne 23 października 1945 - rekonstrukcja walk
Samo historyczne wydarzenie było rozbiciem grupy operacyjnej UB i KBW pod Jedwabnem. Odbyło się w dniu 23.10.1945 r., zasadzkę na konwój wiozący 6 członków NZW (Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) urządziły połączone oddziały PAS (Pogotowia Akcji Specjalnej) Komendy Powiatu NZW "Łaba", pod dowództwem Michała Bierzyńskiego "Sępa" i Henryka Jastrzębskiego "Zbycha" (około 45 partyzantów). Zasadzkę przygotowano na szosie z Jedwabnego do Przytuł. Około godz. 11.00 pierwszy samochód grupy operacyjnej UB został skutecznie ostrzelany ogniem karabinów maszynowych i rusznicy ppanc. Poległo sześciu funkcjonariuszy, siedmiu było rannych, trzech wzięto do niewoli. Przewożeni członkowie NZW skorzystali z zamieszania i wyrwali się z auta, zbiegli. Oddział KBW jadący w drugim samochodzie podobno nie podjął walki, żołnierze uciekli.
Tego samego dnia około godz. 19.00 miała miejsce jeszcze akcja odbicia jednego z więźniów z komendy MO w Jedwabnem. Dokonali go partyzanci z oddziału "Sępa", zabijając komendanta posterunku.
W inscenizacji w role aresztowanych i szczęśliwie uwolnionych więźniów wcielili się uczniowie “metalówki”: Piotr Prusik (klasa III K), Łukasz Dziesiński (III K), Jakub Głowacki (III K) oraz nasz ubiegłoroczny maturzysta Mikołaj Trzciński. Z kolei Piotr Filochowski (z klasy II F) zagrał jednego z partyzantów.
Rekonstrukcje i inscenizacje zawsze są żywą lekcją historii, poszerzająca wiedzę o tamtych wydarzeniach. Szczególne podziękowania kierujemy do doświadczonego rekonstruktora akcji "żołnierzy niezłomnych", Jacka Grzegorza Zalewskiego, który był "spiritus movens" całego przedsięwzięcia z udziałem naszych uczniów.
- czytamy w relacji z inscenizacji, w której udział brała młodzież z Ostrołęki.