eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

"Bolszewika goń!" - Rzekuń upamiętnił bohaterów 1920 roku [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W Rzekuniu odbyła się dziś wyjątkowa rekonstrukcja historyczna prezentująca walki stoczone z wojskami bolszewików w dniach 3 - 7 sierpnia 1920 roku w okolicach Ostrołęki i obecnej gminy Rzekuń. Batalia ta miała ogromny wpływ na dalszy przebieg wojny polsko-bolszewickiej i późniejszy sukces Polaków nazywany “Cudem nad Wisłą”.

Rekonstrukcja historyczna pod tytułem “Bolszewika goń!” to część dwudniowych uroczystości organizowanych od lat w Rzekuniu w hołdzie ułanom i marynarzom poległym w walkach obronnych z 1920 roku.

Uczestnicy tego wyjątkowego widowiska, dzięki dokładnemu opisowi sporządzonemu m.in. na bazie notatek ks. Władysława Miegonia, czytanego przez lektora (w tej roli Radosław Szewczyk), mogli zgłębić wiedzę na temat walk stoczonych w okolicach Ostrołęki, Teodorowa, Nowej Wsi Wschodnie, Zabiela, Przytuł, Suska Starego, Rzekunia, Tobolic oraz stacji Kaczyny w dniach 3 - 7 sierpnia 1920 roku.

Oddziałami Armii Czerwonej dowodził w tym boju Michaił Tuchaczewski. W zatrzymaniu natarcia na Warszawę ogromne znaczenie odegrała grupa operacyjna Ostrołęka dowodzona przez generała brygady Bolesława Roję. Ważne zadanie w tej grupie (obronę stacji kolejowej położonej nieopodal Rzekunia miał dowodzony przez kapitana marynarki wojennej Konstantego Jacynicza 1. batalion pułku morskiego w sile 600 marynarzy, wspomagany przez 101. rezerwowy pułk piechoty, 203. i 205. pułk piechoty, 4. pułk pomorski oraz 108. i 2 pułk ułanów wspierany ogniem baterii 17. pułku artylerii ciężkiej oraz oddziałem policji państwowej.

Potyczka ta - bardzo gwałtowna i krwawa - poskutkowała wyhamowaniem impetu uderzenia bolszewików na Warszawę i ostateczną wiktorią Polski w jednym z najważniejszych starć wojennych, które nazywane są “Cudem nad Wisłą”.

Rekonstrukcję, którą oglądały tłumy mieszkańców powiatu ostrołęckiego poprzedziła prezentacja sprawności kawaleryjskiej w wykonaniu członków grup rekonstrukcyjnych.

Ciekawym elementem towarzyszącym rekonstrukcji była wystawa “Pieśń malowana krwią”, której elementem były realistycznie odwzorowane okopy z okresu walk wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Dla uczestników widowiska przygotowano także kino plenerowe z filmem “Legiony”.

W niedzielę, 18 sierpnia, zaplanowano oficjalne uroczystości w hołdzie marynarzom i ułanom poległym w bitwach obronnych w okolicach Rzekunia.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×