Rajd “Rowerem przez historię” zgromadził w tym roku ponad 130 amatorów sportu i ciekawostek historycznych. Trasę zaplanowano tak, by uczestnicy dowiedzieli się jak najwięcej na temat miejsc pamięci z okresu Powstania Styczniowego, I Wojny Światowej oraz II Rzeczypospolitej.
W sobotę, 22 czerwca odbyła się II edycja rajdu rowerowego “Rowerem przez historię”, przebiegającego przez malownicze i bogate w historię tereny gminy Goworowo. Na starcie rajdu stawiło się około 130 uczestników, ale atrakcyjność trasy i bogaty program wydarzenia sprawił, że na trasie do peletonu dołączały kolejne osoby.
Rajd miał na celu przypomnienie miejsc pamięci i wydarzeń historycznych w regionie goworowszczyzny przy jednoczesnym promowaniu ruchu na świeżym powietrzu. W trakcie rajdu odwiedzono kilka miejsc pamięci oraz zabytków, przy których zostały przeprowadzone lekcje historii z okresu Powstania Styczniowego, I Wojny Światowej oraz II Rzeczpospolitej.
relacjonują organizatorzy ze Stowarzyszenia Kulturalno – Historycznego „Ostoya- Pamięć i Tożsamość".
W miejscach pamięci odwiedzanych po drodze przez historię zostały złożone kwiaty, zapalone znicze oraz został oddany hołd i odmówiona modlitwa.
Rajd rowerowy na dystansie ponad 30 kilometrów z pięcioma przystankami historycznymi stanowił pierwszą część wydarzenia. Drugą częścią był piknik historyczny na mecie rajdu, przy obiektach należących do Strzelnicy „Leśny Front" w miejscowości Ludwinowo, który wraz z rowerzystami zgromadził setki osób zainteresowanych wydarzeniem.
Wśród atrakcji były m.in:
- stoiska z prezentacjami formacji Żołnierzy Wojska Polskiego wraz ze sprzętem wojskowym.
- stoiska rekonstruktorów, którzy przedstawili sprzęt oraz stroje z okresu poświęconego tematyce rajdu i związanych z nią wydarzeniach historycznych.
- konkursy strzeleckie, konkursy, historyczne
- stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Goworowo z pysznymi smakołykami
- ognisko z pieczeniem kiełbasek
- dmuchańce dla dzieci
- wata cukrowa
Dodatkową atrakcją była wyjątkowa rekonstrukcja historyczna bitwy pod Goworowem, która miała miejsce w lipcu 1915 r.
Wydarzenie uświetnił koncert Norberta Smolińskiego, ps. Smoła – polskiego muzyka, kompozytora, wokalisty i autora tekstów, znanego przede wszystkim ze współpracy z zespołem Delhy Seed, założycielem zespołu Contra Mundum.